“Petrolün varili, 70 doların altına düşebilir”

“Petrolün varili, 70 doların altına düşebilir”

Rusya Maliye Bakanı Aleksi Kudrin'e göre petrol fiyatları 70 doların altına gerileyebilir.

“Petrolün varili, 70 doların altına düşebilir”
16px
24px
01.10.2008 11:53
ABONE OLgoogle

Rusya Maliye Bakanı Aleksi Kudrin finansal piyasalarda yaşanan kriz nedeni ile enerji talebinin azalacağını, bunun da petrol fiyatlarının düşmesine neden olacağını açıkladı. Kudrin'e göre petrol fiyatları 70 doların altına gerileyebilir.

Vedemosti gazetesi tarafından düzenlenen konferansta açıklamada bulunan Kudrin, "Petrol fiyatlarının kısa vadede 90 dolar seviyesinde seyredeceğini tahmin ediyorum. Ancak orta vadede fiyatlar 70 doların altına gerileyebilir. Bu ihtimal dışı değil. Önümüzdeki bir kaç yıl içinde enerji talebinde azalma olacak. Bu da fiyatların gerilemesine neden olacak." dedi. Kudrin mali piyasalarda yaşanan krizin ardından yatırımcıların hammadde yatırımına yönelmeyeceklerini, bunun için de yeterli finansın olmadığını kaydetti.

ABD'nin tüm dünyayı etkileyen finansal krizden sorumlu olduğunu ifade eden Kudrin, "ABD Hazine Bakanı Henry Paulson'ın ortaya koyduğu mali destek paketinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. ABD'nin diğer ülkelere karşı da sorumluluğu var." dedi. Rusya Maliye bakanı yaşanan kriz nedeni ile 2009 için belirlenen büyüme hedeflerinin de aşağı çekildiğini kaydetti. Büyüme hedeflerinin tahmin olduğunu kaydeden Kudrin şöyle konuştu: "2009 için öngörülen yüzde 6,7 büyüme hedefini bir puan düşürdük. Küresel finansal kriz bunu etkiliyor."

Rublenin dolar karşısında güçlü tutulması için gerekli kaynakların kullanıldığına da değinen Kudrin, "Gerekli kaynaklar kullanıldı. Rublenin daha güçlü tutulmasında başarılı olunamayabilir." dedi. Rusya'nın ekonomisinin her şeye rağmen yeterince güçlü olduğuna değinen Maliye Bakanı petrol fiyatlarında yaşanan düşüş ve sıcak paranın yurt dışına kaçma sorununun neden olduğu ekonomik sorunun üstesinden gelebileceklerini belirtti.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde