Petrol üretimi artsa bile fiyatlar düşmez

Petrol üretimi artsa bile fiyatlar düşmez

Suudi Arabistan'ın Kralı Abdullah bin Abdüleaziz, petrol üretiminin artsa bile dünyadaki petrol fiyatlarının düşmeyeceğini söyledi.

Petrol üretimi artsa bile fiyatlar düşmez
16px
24px
01.07.2008 13:33
ABONE OLgoogle
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) en büyük üreticisi olan Suudi Arabistan'ın Kralı Abdullah bin Abdüleaziz, petrol üretiminin artsa bile dünyadaki petrol fiyatlarının düşmeyeceğini söyledi. Kral Abdullah, bir Kuveyt gazetesine verdiği demeçte petrol fiyatlarının artmasının arkasında spekülasyonlar ve vergiler olduğunu belirtti.

Kuveyt'in Arap Times gazetesine konuşan Kral Abdullah, "Petrol üretimi arttığı zaman fiyatların düşeceğini düşünen insanlar yanılıyor; çünkü fiyatların yüksek kalacağına dair göstergeler var" dedi. Abdullah, yüksek fiyatların sebepleri arasında spekülatörleri ve ülkelerde petrole uygulanan gümrük vergilerini gösterdi.

Suudi Kralı, "OPEC'in kuruluşundan itibaren, hem üretici hem de tüketicilerin üzerindeki yükü azaltmak için petrol fiyatlarını normal bir seviyede tutma konusunda çok sıkı davrandık. Petrol fiyatlarının artışıyla ilgili yapabileceğimiz bir şey yok." diye konuştu.

Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali El Naimi, dün yaptığı açıklamada tüketicilerin ihtiyacı olması halinde istedikleri kadar petrol pompalamaya hazır olduklarını; ancak petrol arzının şimdilik yeterli olduğunu söylemişti.

Suudi Arabistan, günlük 550 milyon varil olan günlük petrol ihracatını, Temmuz ayında günlük 9,7 milyon varil artırma taahhüdü vermişti. Krallık, petrol fiyatlarındaki artış üzerine haziran ayında dünya petrol devlerini Cidde'de toplamıştı.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde