Pegasus, KTHY'ye talip oldu

Pegasus, KTHY'ye talip oldu

Pegasus KKTC Temsilcisi ve Genel Müdürü Zeki Ziya, Kıbrıs Türk Hava Yolları'na (KTHY) talip olduklarını söyledi.

Pegasus, KTHY'ye talip oldu
16px
24px
22.02.2007 08:36
ABONE OLgoogle

KTHY hisseleri 9 Eylül 2005'te Türkiye Özelleştirme İdaresi'nden 33 milyon dolara KKTC yönetimine devredilmişti.

KTHY'nin devir işleminin gerçekleştiği tarihten bugüne kadarki zararı 24 milyon YTL. 2007 ise bu zararın 40 milyon YTL'ye çıkması bekleniyor.
"Biz bu taşın altına elimizi koymaya hazırız" diyen Zeki Ziya, KKTC hükümetinin KTHY'nin özelleştirilmesiyle ilgili olarak bir an önce karar alması gerektiğine dikkat çekti.

KTHY'nin zarar etmesinden rahatsızlık duyan Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da, KTHY Genel Müdürü Ahmet Derya'yla görüşerek, "Görevi bırak" mesajı vermişti.

KTHY yönetimi zarar nedeniyle geçen yıl Başbakan Tayyip Erdoğan'dan yardım istemişti. Erdoğan ise "Kurumun zarar etmesinin veya batmasının Türkiye'yi bağlamadığını" belirtmişti.
Erdoğan, "Biz kendilerine (KKTC yönetimine) 'havacılık zor iş, yapamayabilirsiniz' dedik, ancak onlar KTHY'yi almakta ısrar ettiler. Biz bir şey yapamayız" demişti.

Ercan Havaalanı HAVAŞ'a
Öte yandan KKTC Bakanlar Kurulu'nun, hazırlanan bir tüzükle Ercan Havaalanı yer hizmetlerini HAVAŞ-KTHY ortaklığıyla kurulan KAS şirketine vermeyi plandığı öğrenildi. Tüzüğün KTHY dışındaki havayolları şirketlerinin rekebet gücünü ortadan kaldıracağı ifade ediliyor. Bir şirket yöneticisi tüzüğün hayata geçmesi durumunda, özel havayollarının KKTC'den seferlerini çekeceğini söyledi.

Sefa Karahasan/Milliyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde