Patronaj sorunu risk mi?

Patronaj sorunu risk mi?

Turkcell'e 16 ülkeden 34 bankanın verdiği 3 milyar dolarlık kredinin bir özelliği de teminatsız olması. Akbank Genel Müdürür bu durumu şöyle açıkladı....

Patronaj sorunu risk mi?
16px
24px
26.02.2007 13:25
ABONE OLgoogle

Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul da konuşmasında, Turkcell'e sağlanan kredinin, şirketin güçlü bilanço yapısını yansıttığını vurguladı.

Türkiye'nin son yıllarda kaydettiği ekonomik gelişmelere değinen Kurtul, ''Büyüme oranları ve enflasyonda yakalanan istikrar, Türkiye'ye güvenle bakmamızı sağlıyor. Turkcell'e sağlanan kredinin kullanım amacının diğer ülkelerde yatırım ve büyüme olması ayrı bir önem kazandırıyor'' dedi.

Kurtul, kredinin maliyetiyle ilgili bir soru üzerine de, sendikasyonun çok rekabetçi koşullar ve dünya standartlarında bir fiyatlamayla düzenlendiğini söyledi.

PATRONAJ SORUNU KREDİYİ ETKİLEDİ Mİ?

Patronlardünyası'nın Turkcell'de yaşanan patronaj sorununu hatırlatarak, "3 milyar dolarlık kredinin teminatsız verilmesi risk taşıyor mu? şeklindeki soruya Kurtul, ''Bizim Turkcell'in bilançosuna ve yönetimine bankalar olarak güvenimiz tam. Bu konuda Turkcell'in yönetimini kutlamak istiyoruz. 3 milyar dolarlık krediyi teminatsız almak Turkcell'in başarısıdır."şeklinde konuştu.

Turkcell'in krediyi ne zaman çekmek isterse bankaların o zaman kullandıracağını belirten Kurtul, kredi kullanım süresinin 6 ay olduğunu bildirdi.

ULUSLARARASI FİNANS KURULUŞLARINDAN TAM DESTEK

 HSBC Bank A.Ş. Genel Müdürü Piraye Antika da talebin oldukça yüksek toplandığı kredi anlaşmasının, Turkcell'in uluslararası finans piyasalarındaki gücünün, uluslararası bankacılık camiasıyla sürdürdüğü ilişkilerin kalitesini yansıttığını ifade etti.

Kredi sağlayan yatırımcı grubun kalitesi ve çeşitliliğine bakıldığında, uluslararası piyasaların şirkete olan güvenini gösterdiğini dile getiren Antika, ''Bu kredi, Turkcell'in uluslararası şöhretini hak ettiğini gösteriyor'' diye konuştu.

16 ülkeden 34 bankanın katılımıyla sağlanan 3 milyar dolarlık teminatsız sendikasyon kredisi anlaşmasının imzalandığı törende ayrıca, katılımcı banka yöneticileri ve Süreyya Ciliv toplu fotoğraf çektirdi. Ciliv, burada herkese teşekkür etti. Kredi, her biri birer milyar dolar tutarında ve sırasıyla 3, 5 ve 7 yıl vadeli A, B ve C dilimlerinden oluşacak şekilde yapılandırıldı.

İlişkili haberler Turkcell'e rekor kredi

'Para vermek için yarıştık'

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde