Paket kemer sıktıracak

Paket kemer sıktıracak

IMF'NİN HARCAMALARIN KISILMASI İSTEMESİ ÜZERİNE 4.5 MİLYAR DOLARLIK PAKET...

Paket kemer sıktıracak
16px
24px
24.05.2006 00:00
ABONE OLgoogle

IMF heyetinin, 4.5 milyar YTL'lik sağlık harcamalarına ilişkin paketin yanında, 'gelirlerin artırılması ve harcamaların kısılmasına' yönelik birçok uyarıda bulunduğu belirlendi. IMF heyetinin, yapılmasını istediği diğer talepler ise, 'örtülü seçim yatırımı' olarak nitelendirilen düzenlemeler.

VERGİ İNDİRİMİ ZOR

Hükümet, işsizlik sorununun çözümü için istihdam üzerindeki vergi yükünün aşağıya çekilmesine yönelik bir çalışma başlattı. İstihdam çalışmaları IMF ile de ele alındı. Ancak IMF'nin, düzenlemelerin gelir kaybına neden olacağını belirterek, istihdam paketine karşı çıktığı bildirildi.

MORTGAGE SIKINTISI

Başta turizmciler olmak üzere birçok sektör hükümetten KDV indirimi istedi. Ancak IMF, KDV indirimlerin ileri tarihe ertelenmesini istedi. IMF ile bir başka anlaşmazlık da mortgage sisteminde yaşandı. Halen TBMM gündeminde olan mortgage sisteminde, dar gelirlilere iki yıl sonra vergi avantajı sağlanması öngörülüyor. IMF, vergi avantajının iki yıl sonraya ertelenmesini yeterli bulmadı ve uygulamanın tamamen yasadan çıkarılmasını istedi.

KEY İÇİN VİZE ÇIKTI

Halen TBMM gündeminde bulunan KEY ödemeleriyle ilgili yasa tasarısı, Meclis kapanmadan yasalaşırsa, ödemeler 2007 yılında yapılacak. IMF heyeti, ödemelerinin, bütçeye ek yük getirmeyecek şekilde bir takvime bağlanmasını istedi.

Bunun yanında IMF, döviz kurları ve petrol fiyatlarındaki yükselişin KİT maliyetlerini olumsuz etkileyeceğine dikkat çekerek, maliyetlerin bu ürünlerine yansıtılması istendi. Enerji KİT'lerinin maliyetlerindeki artışın, fiyatlarına yansıtılması istendi.

Sağlık paketinin içeriği

Sağlık harcamaları için alınacak önlemlerin başında ise, yeşil kartlara sınırlama. 2005 yılının ilk dört ayında 306.5 milyon YTL olan yeşil kart harcamaları, bu yılın aynı döneminde 1.2 milyar YTL'ye ulaştı. Yeşil kart tekrar masaya yatırılacak ve yeni kriterler getirilecek.

Özel hastanelere sevk kriterleri tekrar düzenlenecek.

Sağlık kuruluşlarının hizmet alımlarına sınırlamalar getirilecek.

Sağlık giderlerinin azaltılması için, ödemelere sınırlamalar getirilecek.

Hastalara verilen ilaçlara sınırlama getirilecek. Bazı ilaçlar ödenmeyecek.

Tedavilere ilişkin faturaların denetimleri artırılacak. Usulsüz ödemelerin önüne geçilecek.

Devlet Bakanı Ali Babacan: Zam yok

Babacan, GSMH'nin yüzde 0,8'i olarak öngörülen tasarruf tedbirinde 'vergi ve zam' olmadığını bildirdi. CNN Türk'e konuşan Babacan, 'Tedbirin tamamı harcamalarla ilgili konular. Yüzde 0,12'si zaten alınmış tedbirler. Sağlıkta yüzde 0,26 alınacak, etti 0,38. Ayrıca 0,23'lük, harcanamayacağı aşağı yukarı belli olan kalemlerle ilgili blokaj var...Kalan 0,20'si ise belirsiz konularla ilgili ihtiyaten yedekte tutulan bir tedbir paketi, uygulayacağız diye birşey yok, gelişmelere bakacağız' şeklinde konuştu. Tedbirin tamamının 'harcamalarla ilgili' konular olduğuna işaret den Babacan, detaylar konusunda şu bilgiyi verdi: 'Paketi uygulayacağız diye bir şey yok, gelişmelere bakacağız, vergilere bakacağız. Gelirlerde şunda bunda aksama olduğunda devreye sokacağız. Zam ve vergi yok.'

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde