Özelleştirmede milli alım-satımda tüccar

Özelleştirmede milli alım-satımda tüccar

'Milli sermayeyiz' diyerek aldığı Erdemir'e Fransız Arcelor'u ortak yapmak isteyen OYAK, Elazığ Çimento'yu da bir yabancıya sattı.

Özelleştirmede milli alım-satımda tüccar
16px
24px
02.08.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Erdemir özelleştirmesinde kendisini 'Milli sermaye' olarak tanımlayan OYAK Grubu, çimento şirketlerinden Elazığ Çimento'yu, İtalyan Cementir'in ana ortak olduğu Çimentaş'a 110 milyon dolara sattı.

Geçen yıl Ereğli Demir Çelik İşletmeleri'ndeki (Erdemir) yüzde 49 kamu hissesini "Erdemir milli sermayede kaldı" alkışlarıyla 2.9 milyar dolara alan Oyak'ın, Fransız Arcelor'u Erdemir'e ortak yapma isteği tepkilere neden olmuştu.

ÇİMENTODA KÜÇÜLÜYOR FİNANSTAN ÇIKIYOR

Finans grubu içindeki Oyakbank'ı satışa çıkarmasının ardından, sahip olduğu çimento fabrikalarını da elden çıkarmaya başlayan OYAK, Elazığ-Altınova Çimento'nun yüzde 99.99'unu 110 milyon dolara İtalyan Cementir'in ana ortağı olduğu Çimentaş'a sattı. Şirketlerden İMKB'ye yapılan açıklamalara göre Çimentaş, Elazığ Çimento hisselerini almak için Ordu Yardımlaşma Kurumu ve OYAK Çimento Grubu bünyesindeki Adana Çimento, Ünye Çimento, Bolu Çimento ve Gama Endustri ile hisse devir sözleşmesi imzaladı. Sözleşme kapsamında Elazığ Çimento'nun Adana Çimento'ya ait yüzde 10 hissesi 11 milyon dolara, Ünye Çimento'ya ait yüzde 7 hissesi 7.7 milyon dolara, Bolu Çimento'ya ait yüzde 18 hissesi de 19.8 milyon dolara satılacak. Elazığ Çimento'nun yıllık 627 bin ton klinker üretim ve 1.05 milyon ton çimento öğütme kapasitesi bulunuyor.

Veysi Erdoğan/Yeni Şafak

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde