Özel sektördeki her 10 kadından 7'si psikolojik tacize uğruyor

Özel sektördeki her 10 kadından 7'si psikolojik tacize uğruyor

Türkiye'de özel sektörde çalışan her 10 kadından 7'sinin psikolojik tacize uğradığı bildirildi.

Özel sektördeki her 10 kadından 7'si psikolojik tacize uğruyor
16px
24px
04.06.2008 12:40
ABONE OLgoogle

Bir danışmanlık şirketince İstanbul'da özel sektörde çalışan, 20-60 yaşlarındaki bin 200 kişiye yönelik "kişilere karşı psikolojik, duygusal saldırı" konulu araştırma hazırlandı.

Şirketin genel müdürü Yücel Atış'ın açıkladığı araştırma raporuna göre, "İş yaşamında psikolojik tacize uğradınız mı?" sorusuna kadınların yüzde 73'ü, erkeklerin yüzde 35'i "evet" cevabını verdi.
Kadınların yüzde 69'u üstleri, yüzde 23'ü kendileriyle aynı düzeydekiler, yüzde 8'i astları tarafından, erkeklerin ise yüzde 40'ı üstleri, yüzde 56'sı aynı düzeydekiler, yüzde 4'ü astları tarafından taciz edildiklerini belirtiyor.
Bazı şirketler, kişilerin kendiliğinden (tazminatsız) işten ayrılmalarını sağlamak için psikolojik tacizi görmezden geliyor, hatta destekliyor. Rekabetin fazla olduğu finans, perakende, medya, iletişim ve eğitim sektörlerinde taciz daha fazla görülüyor."

Araştırma, psikolojik tacizin verimlilik ve performansı düşürdüğünü, şirketlere maliyetinin milyon dolarları aştığını da ortaya koyuyor.

AA

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde