Özbilgin karanfillerle uğurlandı

Özbilgin karanfillerle uğurlandı

DANIŞTAY'A YAPILAN SALDIRIDA HAYATINI KAYBEDEN ÖZBİLGİN TOPRAĞA VERİLDİ.

Özbilgin karanfillerle uğurlandı
16px
24px
18.05.2006 18:56Güncelleme: 25.10.2023 14:51
ABONE OLgoogle

Cenaze namazı için Kocatepe Camii avlusunda müthiş bir kalabalık toplanmıştı. Kocatepe camii imamı İsmail Coşar, cenaze için niyet ettirdi.

Ali Bardaktoğlu tekbir getirerek namazı kıldırdı.  Bardakoğlu, cenaze namazını kıldırdıktan sonra kalabalıktan merhum Danıştay üyesi Mustafa Yücel Özbilgin'in ruhuna fatiha okudu ve kalabalıktan hakkını helal etmesini istedi.

 

Cenaze namazı kılırken Başbakanlık Danışmanı Ömer Dinçer avluya geldi. Cenazeye eşlik etmeyen vatandaşlar Dinçer'e de tepki gösterdiler.

Daha sonra Özbilgin'in cenazesi omuzlar üstünde cami avlusundan çıkarıldı. Karanfiller atılarak taşınan cenazeye son yolculuğunda pek çok siyasi simanın da arasında bulunduğu, onbinlerce kişi eşlik etti.

Cenazenin götürülüşü sırasında da Şener'e yönelik protestoların olması dikkat çekti.

Danıştay'a düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybeden Danıştay 2. Daire Üyesi Mustafa Yücel Özbilgin için Kocatepe Camisi'nde cenaze töreni düzenlendi. Kocatepe Camisi'ndeki törene, Özbilgin'in ailesi ve yakınları ile Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, eşi Semra Sezer, yüksek yargı organlarının başkan ve üyeleri, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, kuvvet komutanları, Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Yiğit Alpogan, Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, HÜRPARTİ Genel Başkanı Yaşar Okuyan, eski başbakanlardan Bülent Ecevit ile eşi Rahşan Ecevit, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, üniversite rektörleri, ATO Başkanı Sinan Aygün, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bazı eski bakanlar, bazı milletvekilleri, Ankara Garnizonu'ndan çok sayıda subay ve astsubay, yargı mensupları ile çok sayıda vatandaş katıldı. Cumhurbaşkanı Sezer'e camiye geliş ve gidişinde vatandaşlar yoğun sevgi gösterisinde bulundu. Cumhurbaşkanı Sezer ile eşi Semra Sezer, Özbilgin'in eşi Sema Özbilgin ile oğulları Gökhan ve Serkan'a başsağlığı dileğinde bulundular.

CHP Genel Başkanı Baykal, camiye gelişinde bazı vatandaşlarca, 'Sine-i millete dönün' sözleriyle karşılandı. Kimi vatandaşlar da, 'Birleşin, birleşin' diye Baykal'a seslendi. Anavatan Partisi Erkan Mumcu'ya ise bazı vatandaşlar, 'Türban Tasarısı'nda aynı şekilde yürüyorsunuz', 'Sizin eşiniz daha laik ve çağdaş. Siz hala prim bekliyorsunuz' dediler. Cumhurbaşkanı Sezer, cenaze törenini protokole ayrılan bölümden takip etti.

 'Türkiye laiktir, laik kalacak', 'Yargıya uzanan eller kırılsın', şeklinde sloganların atıldığı törende, bakanlar, camiye geliş ve gidişlerinde protesto edildi. Sloganların yanı sıra alkışlar ve ıslıklarla da protestoda bulunuldu. Bazı kişiler tarafından pet şişe atıldığı da görüldü. Öte yandan çevik kuvvette görevli polisler, bakanları yakın korumaya aldı.

benzer haberler
E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde