Otomotiv sektörünü doğrudan etkileyen GSR 2'nin uygulama tarihi 31 Ağustos'a ertelendi

Otomotiv sektörünü doğrudan etkileyen GSR 2'nin uygulama tarihi 31 Ağustos'a ertelendi

7 Temmuz'da yürürlüğe gireceği açıklanan ve bazı güvenlik donanımlarına sahip olmayan sıfır araçların satışının yapılmasını engelleyen yönetmelik Resmi Gazete'de yayınlanan değişiklikle 31 Ağustos'a ertelendi.

Otomotiv sektörünü doğrudan etkileyen GSR 2'nin uygulama tarihi 31 Ağustos'a ertelendi
16px
24px
26.06.2024 00:43Güncelleme: 26.06.2024 07:47
ABONE OLgoogle

Otomotiv sektörünü çok yakından ilgilendiren ve daha önce 7 Temmuz'da yürürlüğe gireceği açıklanan, bazı güvenlik donanımlarına sahip olmayan sıfır araçların satışlarının yapılmasını yasaklayan Genel Güvenlik Yönetmeliği ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı.

31 AĞUSTOS'A ERTELENDİ

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan yeni yönetmeliğe göre söz konusu yönetmeliğin uygulama tarihi 31 Ağustos 2024 olarak değiştirildi.

Böylece Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, otomotiv sektöründe süre nedenli kriz yaratan Genel Güvenlik Yönetmeliğinin (GSR) uygulama tarihini 7 Temmuz 2024’den 31 Ağustos 2024 tarihine ötelemiş oldu.

Bu kararla birlikte stokta ve gelecek araçların satışı için şirketlere ek 2 ay süre tanınmış oldu.

GENEL GÜVENLİK YÖNETMELİĞİ NEDİR?

GSR 2 (Genel Güvenlik Regülasyonları), sıfır araçların yeni özellikler ve donanımlar eklenerek daha güvenli hale getirilmeleri için Avrupa Birliği tarafından hayata geçirilen yeni güvenlik donanımı regülasyonu. Dünya genelinde “General Safety Regulation”, yani “Genel Güvenlik Yönetmeliği” olarak bilinen bu regülasyon kararını 2020 yılında imzalayan ülkeler arasında Türkiye de bulunuyor.

Bu doğrultuda Türkiye’de üretilen veya satılan binek, hafif ticari ve ağır ticari tüm sıfır araçlarda çok daha güvenli bir sürüş deneyimi sunmak için gerekli değişikliklerin yapılmış olması gerekiyor. Bu konuya araç satıcılarının ya da aracı firmaların yanı sıra kiralama için filo araç seçimi yapan filo firmalarının da dikkat etmesi önem taşıyor.

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde