Orka'dan Giresun'a yatırım

Orka'dan Giresun'a yatırım

ORKA GROUP, GİRESUN'A 6 MİLYON DOLARLIK TEKSTİL FABRİKASI YATIRIMI YAPTI.

Orka'dan Giresun'a yatırım
16px
24px
18.06.2006 16:43
ABONE OLgoogle

2010 yılında dünyanın en çok aranan 10 markasından biri olma hedefiyle hareket eden ORKA Group (Damat-Tween-ADV), markalarına ve sahip olduğu küresel dağıtım kanallarına, kaliteli üretim altyapısını da ekleyerek uluslararası piyasalardaki konumunu güçlendiriyor.

Konfeksiyon sektörünün büyük dönüşüm sürecinde global pazarlarda var olabilmenin en önemli üç koşulundan biri olan markalaşmayı Damat Tween ADV markaları ile gerçekleştiren ve global dağıtım kanallarını oluşturan ORKA Group üçüncü önemli faktör kaliteli üretim yapısını da ORSAN Tekstil A.Ş. ile kurgulayarak bu sayede en stratejik adımını da başarıyla ve tam zamanında atmış oluyor.

Giresun’da toplam 12.000.000 doları bulacak yatırımının 6.000.000 milyon dolarlık ilk etabını hizmete sokan ORKA Group, küresel marka olma stratejisini tamamlayan bu yatırımı, zincirin son halkası olması sebebiyle çok önemli olarak değerlendiriyor.

340 kişiye yeni istihdam olanağı sunan tesis, yüksek kaliteli erkek dış giyimi üretecek ve yıllık 5.000.000 dolar ihracat gerçekleştirecek. Tesis 2005 yılında deneme üretimi yapmasına rağmen 2.000.000 dolarlık ihracat gerçekleştirmiş durumda.

Toplam 8.000 metrekare kapalı alana sahip olan tesis, yılda 1.000.000 gömlek, 400.000 adet pantolon, 200.000 adet ceket üretiyor.

Tesis, tüm üretim bantlarında son teknoloji otomasyon sistemlerini kullanırken her türlü tasarım ve modelhane hizmetleri de verebilecek.

ORAKÇIOĞLU: EN ÖNEMLİ KONU YATIRIM

Orka Group başkanı Süleyman Orakçıoğlu açılışta yaptığı konuşmada, başbakanın verdiği desteğe teşekkür ederek şunları söyledi:

"Öyle inanıyorum ki para politikalarına ve piyasalara ilişkin bütün tartışmalar uçup gider, ama yatırımlar kalıcıdır. Bölge insanına iş ve aş sağlayacak bu yatırım, bu ülkede iyi şeyler de oluyor dedirtecek türden bir yatırımdır.Teşvik yasasından aldığı ivmeyle yola çıkan bu tesis, bölgenin eğitimli ve genç nüfusuna çok kıymetli bir iş alanı sunuyor.

Bu tesiste yüksek kalitede erkek takım elbisesi, pantolon ve gömlek üreteceğiz. Bu tesis üretim bantlarında otomasyon teknolojisinin geliştirdiği son olanakları kullanacak ve yıllık 5 milyon dolar gibi başlangıç için çok iyi sayılabilecek bir ihracat hedefine sahip olacak. 
6 milyon dolarlık bu yatırım yılda 1.000.000 adet gömlek, 400.000 adet pantolon, 200.000 adet ceket üretiyor.
 
Yurtdışına ve dünya markalarına hizmet verme hedefindeki tesis, hedeflerini kısa süre içinde tutturup kendi koleksiyonlarıyla dünya pazarlarında boy gösterecek yeterliliğe sahip olacak. ORSAN’ın ortakları olarak konfeksiyon üretim ve ihracatı konusunda çok önemli bilgi ve deneyime sahibiz. Ortağımız Hayrettin GÜMÜŞKAYA’nın da üretim alanındaki deneyimi ve bilgi birikimi ile yeni yatırımların yeni ihracat ve istihdam olanaklarının önünü açmaya çalışacağız.
Bölge insanının ve siyasetçilerinin girişimimize gösterdiği yakın ilgiye ve verdiği desteğe de özellikle teşekkür etmek istiyorum.
Şunun bilinmesini istiyoruz ki bu kesinlikle arkası gelecek planlı programlı bir yatırımdır ve herkes için büyük umut vaat etmektedir.

Bu vesile ile güzel Giresun’da bulunmaktan çok büyük mutluluk duydum. Tüm yöre halkını ve çalışanlarımızı sevgiyle selamlıyorum."

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde