Orhan Baba'dan borsa tavsiyesi

Orhan Baba'dan borsa tavsiyesi

SPK'NIN YASAK GETİRDİĞİ GENCEBAY: ŞİMDİ Kİ AKLIM OLSAYDI BORSAYA GİRMEZDİM.

Orhan Baba'dan borsa tavsiyesi
16px
24px
13.08.2006 00:00Güncelleme: 25.10.2023 14:51
ABONE OLgoogle

Gencebay, "Borsamız çok genç. Bu nedenle bazı yanlışlıkların gündeme gelmesi normal. Benim hiçbir yanlışım yok. Borsada zararım çok büyük, şimdiki aklım olsa bu işe girmezdim" dedi.

Türkiye’nin arabesk kralı, ünlü sanatçı Orhan Gencebay, Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK), Tek-Art Turizm hisselerinde manipülasyon yaptıkları gerekçesiyle hakkında suç duyurusunda bulunduğu ve borsada işlem yasağı getirdiği kişiler arasında adının yer almasına üzüldü. Gencebay, "Borsamız henüz çok genç. Bu nedenle bazı yanlışlıkların gündeme gelmesi normal. Ancak benim hiçbir yanlışım yok. Çünkü ben haysiyetli bir insanım" dedi. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın (İMKB) 2001 krizinden önceki zirve yılı olan 2000 yılında tasarruflarının yüzde 20-30’unu hisse senetlerine yatırdığını söyleyen Orhan Gencebay, "Şimdiki alkım olsa borsaya hiç girmezdim" dedi. Gencebay, 6.5 yıl önce yaptığı hisse senedi yatırımının karşılığını hálá alamadığını ve çok büyük zararı olduğunu ifade etti.

ÜLKEYE YARARLI OLUR DİYE:

Borsaya neden girdiğini de "O zamanlar ’tasarruflarınızı, ülkemizin üretimine katkıda bulunun şirketlerin hisse senetlerini satın alarak değerlendirin’ deniyordu. Ben de ’param mevduatta duracağına borsaya yatırayım; hisselerini alarak şirketlere ortak olayım’ dedim. Ülkeme yararı olacağına inandığım için böyle yaptım" diye açıkladı. Gencebay, borsada ’yanlış olayların’ olduğunu daha önce bilmediğini belirtti.

ZARARIM ÇOK BÜYÜK:

Orhan Gencebay, hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu öğrenince çok şaşırdığını belirterek, "İlk kez böyle bir olayla karşılaştım. Pazartesi günü detaylara bakacağım. Ben Tek-Art’ın halka arzında da alım yaptım, sonra sattım. Geçen yıl çok iyi bir kağıt olacak diye inadığım için de yeniden aldım. Çünkü arkasında koskoca bir Zigana ve Mehmet Ali Yılmaz Bey vardı. Turizm yatırımında en iyi şirketlerden biriydi ve tertemiz bir hisse olarak gördüm" dedi. Borsada para kazanamadığını, zararda olduğunu anlatan Gencebay, zararının 300 bin YTL’yi bulduğuna dair söylentiler için de, "Hayır 300 bin YTL değil. Bu rakamın da çok çok üzerinde" yanıtı verdi.

20 ŞİRKET HİSSESİNDE VARIM:

Şu anda portföyünde 20’ye yakın şirketin hisse senedi bulunduğunu dile getiren Gencebay, genellikle İMKB-30, İMKB-100 hisselerine yatırım yaptığını söyledi. Gencebay, "Borsada yatırım birinci derecede işim değil. Sürekli borsa ile meşgul de olmuyorum. Hesabım olan çeşitli bankaların aracı kurumları ile yatırım gerçekleştiriyorum. Bu kurumlar arasında Koç Yatırım ve Fortis de var" diye konuştu.

HİSSE DUYUMLARI GELİYOR:

Hisse senedi seçiminde özel bir yatırım danışmanı ile çalışmadığını, ekonomi dergilerini her hafta izlediğini söyleyen Gencebay, şöyle devam etti: "Hisselerle ilgili bilgileri dergilerden okuyorum. Ayrıca çeşitli duyumlar da alıyorum. Bu duyumlarla da hareket ediyorum. Şirketlerin bilançolarını da izliyorum. Özellikle aracı kurumlardaki yatırım danışmanlarına sorarak yatırım yapıyorum. Yani tamamen bireysel hareket ediyorum. Ümit vaad eden hisselere yatırım yapıyorum. Tek-Art da bu hisselerden biriydi."

Borsadan çıkarım

ORHAN Gencebay, SPK kararını internetten öğrendiğini söyleyerek, "Pazartesi günü ne olduğunu öğreneceğim. Hukuki olarak gidilecek bir yer varsa gerekeni yapacağım. Yargımıza inancım sonsuzdur" dedi. SPK’nın işlem yasağı üzerine bundan sonra borsadan tamamen çekilebileceği

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde