Ömre ömür katan ilaç egzersizin önemini Prof. Dr. Osman Müftüoğlu anlattı

Ömre ömür katan ilaç egzersizin önemini Prof. Dr. Osman Müftüoğlu anlattı

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, yazısında, egzersizin de düzenli yapılmasının önemini vurguladı, sağlıklı bir yaşam için egzersizin neden önemli olduğunu kaleme aldı.

Ömre ömür katan ilaç egzersizin önemini Prof. Dr. Osman Müftüoğlu anlattı
16px
24px
15.06.2024 09:19Güncelleme: 15.06.2024 09:20
ABONE OLgoogle

Egzersizin daha doğrusu aktif bir yaşamın son yılların en önemli sağlık gündemlerinden biri olduğunu belirten Prof. Dr. Osman Müftüoğlu Hürriyet'teki yazısında şunları kaleme aldı; 

Araştırma sonuçlarına bakılırsa gündemin ön sıralarındaki o haklı yerini korumaya da devam edecek. Sağlığımızı korumak ve kollamanın ancak aktif bir yaşam ve düzenli egzersiz alışkanlığı ile mümkün olabileceğini, sağlıklı bir hayatın yalnızca “Neleri ve nasıl günde kaç porsiyon yemeliyiz?” sorusuna yanıt aramakla mümkün olamayacağını neredeyse 30 yıldır gündemde tutmaya çalışıyorum. Vazgeçmeye de hiç niyetim yok!

Zaten bu nedenle de en az yiyecek-içecek porsiyonlarınıza dikkat ettiğiniz kadar egzersiz porsiyonlarınızı da her gün düzenli almak zorunda olduğunuzu her fırsatta hatırlatıyorum. Nedenine gelince...

EGZERSİZ ÖMRE ÖMÜR KATIYOR

Her şeyden önce şunu net ve açık olarak bilelim: Eğer sağlıklı bir vücut ağırlığının bile tadını yeterince çıkarmak istiyorsanız meseleyi yalnızca diyete, perhize, rejime havale edemezsiniz. En az beslenmeniz kadar aktivite yoğunluğunuz ve egzersiz porsiyonlarınıza da özen göstermelisiniz.

Zira düzenli egzersiz alışkanlığının sadece kilo korumada değil, depresyondan uyku bozukluklarına, diyabetten hipertansiyona, Alzheimer’dan kalp damar hastalığına, hatta kanserlere karşı bile koruyucu ve de tedavi edici bir ilaç olabileceğini gösteren çok net ve açık kanıtlara sahibiz. Kısacası egzersiz başlıkta belirttiğimiz gibi sadece ilaç değil aynı zamanda iyi bir ömrün sırrı, kaliteli bir hayatın vazgeçilmez yol arkadaşıdır."

patronlardunyasi.com

 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde