Oligarklar Kremlin'in eline bakıyor

Oligarklar Kremlin'in eline bakıyor

Rus 'oligark'lar, bankalar gibi zarar gördü ve Kremlin'in kapısını çalmaya başladılar.

Oligarklar Kremlin'in eline bakıyor
16px
24px
03.11.2008 07:50
ABONE OLgoogle

Sovyetler Birliği'nin çöküşünden sonra ortaya çıkan süper zengin sınıf 'oligark'lar, bankalar gibi zarar gördü ve Kremlin'in kapısını çalmaya başladılar. Kısa bir sürede dünyanın en ünlü insanları arasına giren Rusya'nın bu yeni zenginlerinin kaderi Rusya Başkanı Dimtri Medvedev'in iki dudağı arasındaydı. Hükümet batı bankalarına borçlarını ödemeleri için 'oligark'lara 50 milyar dolar verdi. Bu ödeme 200 milyar dolar kaynak ayrılan kurtarma paketinin bir bölümü. Çünkü yaşanan mali kriz bu patronların tahminlere göre paralarının üçte ikisini yani yaklaşık 300 milyar dolarını eritti.

'FORBES LİSTESİNDEN ÇIKARIN'
Rusya'nın milyarderleri listesinin önde gerlen isimlerinden biri olan Alexander Lebedev'in "Hepimizi Forbes listesinden çıkarmaları lazım' sözü de durumun vehametini açıklıyor. Rusya hükümeti yardım etmeye yavaş da olsa başladı ama tüm bunları da bedava yapmıyor. Bankalara ve şirketlere 50 milyar dolar yardım paketi açıklayan Rus hükümeti ellerinde bulunan hisselerin bir bölümünü devlete devredecek. Hükümetin kurtarma politikasının iki ayağı ar. Birincisi ulusal ve stratejik sermayenin Rus'ların elinde kalmasını sağlıyor. İkincisi ise paralarını geri ödeyememeleri halinde devletin şirketlere ortak olması.

Sabah

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde