ÖFK'lar katılım bankası olmaktan memnun

ÖFK'lar katılım bankası olmaktan memnun

Özel Finans Kurumları (ÖFK), katılım bankası olmaktan memnun. Türkiye Katılım Bankaları Birliği Başkanı ve Kuveyt Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Ufuk Uyan....

ÖFK'lar katılım bankası olmaktan memnun
16px
24px
03.04.2006 11:04
ABONE OLgoogle

Türkiye Katılım Bankaları Birliği Başkanı ve Kuveyt Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Ufuk Uyan, ÖFK'ların, yeni Bankacılık Yasası'nda katılım bankaları olarak tanımlanmasının ardından geçen 3 ayda bu duruma alışıldığını, bir garipsenme yaşanmadığını ifade etti.

Uyan, “belli bir süreç vardı, sırasıyla değişiyor. Bazılarının birleşmesi de bu sürece katkı sağladı. Çoğunun tabelası değişti. İsimler de değişti. 1 yıllık bir geçiş süreci olduğu için çalışmalar devam ediyor. Anormal birşey yok. Olumsuz herhangi bir tepki de almadık” diye konuştu.

Türkiye'de nasıl iş yapılacağına ilişkin bir seminer dolayısıyla geçtiğimiz günlerde Kuveyt'te bulunduğunu anlatan Uyan, seminerde Kuveyt Türk Katılım Bankası olarak bir prezentasyon yaptıklarını, bu ülkede “banka” kelimesine ilginin daha değişik ve olumlu olduğunu söyledi.

Uluslararası işlemlerde “banka” adına yaklaşımın gayet olumlu olduğunu ve bu sayede akreditif işlemlerinin arttığını ifade eden Uyan, şöyle konuştu:  “Yurtdışı işlemlerde, muhabir ilişkileri, yatırıma aracılık etme anlamında 'banka' yönüyle yaklaşım gayet olumlu. Mevduatta ayırt edici bir artış olmadı. Biz daha çok yurtdışı muhabir ilişkileri ve işlem hacmi anlamında katkısı olacağını düşünüyorduk ki öyle oldu. İstediğimiz buydu. Onu da elde ediyoruz. Neticede prensiplerimiz yine aynı. Biz yine faizsiz fon topluyoruz. O anlamda normal seyrindeki artış devam ediyor.”

“İŞLEM HACİMLERİNDE CİDDİ ARTIŞ BEKLİYORUZ”

Ufuk Uyan, katılım bankalarının işlem hacimlerinde ciddi artış beklediklerini ifade ederken, “geçen yıllara göre işlem hacimleri çok ciddi artıyor. Sektörün gayri nakdi akreditif ve teminat mektubu işlem hacimleri ciddi oranda yükseliyor. İsim değişikliğinin buna katkısı var” diye konuştu.

Uyan, katılım bankalarının dolar bazında son 3 yılda yüzde 50'ler civarında büyüme gerçekleştirdiğini, bu seyrin şu anda da devam ettiğini belirterek, “ÖFK yerine katılım bankası ifadesinin kullanılması, büyümemize katkı sağlıyor. İsim değişikliği, bundan sonra da büyümemize katkı sağlayacaktır” dedi.

Yeni tanımlamayla birlikte ÖFK'ların yaptığı işlemlerle ilgili vatandaşların kafasındaki soru işaretlerinin netleştiğini ifade eden Uyan, şöyle devam etti: “(Bunlar nedir, leasing şirketi mi, döviz bürosu mu) gibi soru işaretleri netleşmiş oldu. Çünkü kanunda açık bir şekilde katılım bankası olarak yer alıyor. Zaten denetimleri o şekildeydi. Şimdi yine bankalarla birlikte her türlü denetim ve faaliyetlerini sürdürüyorlar. Dolayısıyla daha net olarak ifade edilmiş oldu. Yani bu konuda (nereye gidiyorum) diye bilmeyenler de bilmiş oluyor. İsim belli artık.”

Uyan, şubat sonu itibariyle katılım bankalarının topladığı fonların 6,4 milyar dolar seviyesinde bulunduğunu ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40 artış kaydedildiğini bildirerek, 2005 yılı Şubat ayında yüzde 3,24 olan katılım bankalarının toplam bankacılık sektörü içindeki payının, bu yılın aynı döneminde yüzde 3,63'e yükseldiğini söyledi.
“Bir yıllık süreçte böyle ciddi bir gelişme var” diyen Uyan, YTL fonların, katılım bankaları içindeki payının yüzde 41'den yüzde 54'e yükseldiğini, YTL fonların dövize göre arttığını kaydetti.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde