Ofer'in tatil köyüne gökdelen projesi Kuşadası'nı ayaklandırdı

Ofer'in tatil köyüne gökdelen projesi Kuşadası'nı ayaklandırdı

Özelleştirme İdaresinden Club Med'i 34.5 milyon dolara alan Ofer-Kutman ikilisi, 325 dönümlük bu arazi üzerine gökdelen ve 600 villa yapmayı planlıyor.

Ofer'in tatil köyüne gökdelen projesi Kuşadası'nı ayaklandırdı
16px
24px
29.03.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Aydın'ın Kuşadası İlçesi'nde, Ofer-Kutman ortaklığının, Özelleştirme Idaresi'nden aldığı eski Fransız Tatil Köyü (Club Med) arazisinde uygulamak istediği proje, Kuşadası halkının büyük tepkisine neden oldu. Kuşadası Belediyesi Meclisi'nin eski AKP'li yeni bağımsız üyesi Ahmet Altınsoy, iktidarın geçen hafta gündeme getirdiği yeni Kıyı Kanunu'nun, sırf Galataport'ta mahçup oldukları Ofer'e, Kuşadası projesinde yardımcı olmak için çıkarılmak istendiğini ileri sürdü.

Yeşil arazi kalmadı
Ofer'in, Global Menkul Değerler'in sahibi Mehmet Kutman'la ortak hazırladığı proje, deniz dibindeki 325 dönümlük araziye iki tane 30 katlı, dört tane de 15 katlı otelin yanı sıra, 600'ü aşkın villa, apart oteller ve yat limanı inşa etmeyi öngörüyor. Plansız yapılaşma sonucu beton yığınını andıran Kuşadası'nda yeşil alan olarak kalan ender bölgelerden olan Club Med arazisinin yüzde 85'i, bu söz konusu projeyle imara açılmış olacak Bir başka ilginç gelişme de hükümetin Kıyı Kanunu'nda değişiklik yapacağını açıklamasından birkaç gün sonra Ofer-Kutman ortaklığının da 27 Mart'ta Kuşadası'nda, uygulanacak projeyi tanıtması.

Benzer bir durumun Kuşadası Limanı'nda da yaşandığını belirten Ahmet Altınsoy, şöyle devam etti: "özelleştirmede Ofer'in alıp Egeport adını verdiği limana 50'den fazla ruhsatsız işyeri inşa edildi, îdare Mahkemesi'ne açtığımız davaları kazanmamıza rağmen limandaki gecekondu işyerlerinin faaliyeti devam etti. Bunun üzerine mücadeleye başladık."

Vatan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde