'Nükleer enerjiye mecburuz'

'Nükleer enerjiye mecburuz'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'nin nükleer enerji ile ilgili 1956 yılından beri çalışmaları olduğunu belirterek, "Nükleer enerji bizim tercihimiz değil mecburiyetimizdir" dedi.

'Nükleer enerjiye mecburuz'
16px
24px
14.04.2006 17:55
ABONE OLgoogle

Bakan Güler; Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK)'nda kurul üyeleriyle birlikte nükleer alanda uzman 303 bilim adamı ile görüştü. Yaklaşık 1 buçuk saat süren görüşmede Güler, bilim adamlarıyla nükleer enerjinin güvenlik ve atıklar öncelikli olmak üzere bilimsel konulardaki görüşlerini aldı.

Görüşmenin ardından açıklama yapan Güler, görüşmenin çok yararlı olduğunu belirterek, "Burada amacımız Hükümet olarak nükleer enerjiyi ilgili herkes ile açık, şeffaf ve birlikte paylaşmak" dedi.

Nükleer enerji konusunda uzun süredir ciddi çalışmalar yaptıklarını, burada raporlarla devam edeceğini vurgulayan Güler, "Nükleer bizim tercihimiz değil mecburiyetimizdir, bu zorunluluktur, katılımcılar da bu görüşümüze ortak olarak katılıyorlar" diye konuştu.

Açıklamaların ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Güler, Türkiye'nin nükleer enerji ile ilgili çalışmalarının yeni bir konu olmadığını, bu alanda TEAK ve üniversitenin ilgili birimlerinin 1956'dan beri çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Çoğu kimsenin bu çalışmarı bilmediğini ifade eden Güler, nükleer enerjiyi Türkiye'de bilinçli bir şekilde devreye sokacaklarını belirtti. Nükleer enerjide, güvenlik ve atıklar konusunun hatırlatılması üzerine ise Güler, "Gerek güvenlik gerekse de atık konusu çok bilinen, herkes tarafından uygulanan süreçlerdir. Biz de en çağdaş ve emin usulleri seçtikten sonra onları uygulayacağız" diye cevap verdi.

Toplantıya katılan Genel Kurmay ve Milli Savunma Bakanlığı yetkilileri, nükleer enerjiye muhalif olan bilim adamlarının da hatırlatılması üzerine Güler, askeri yetkililerin TAEK'in üyeleri olduğunu belirterek, farklı görüşlere sahip bilim adamlarının da görüşlerini almayı amaçladıklarını kaydetti.
 
Ankara/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde