New York'ta tarihi zirve gerçekleşti

New York'ta tarihi zirve gerçekleşti

Bakan Babacan, Ermenistan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanlarıyla bir araya geldi.

New York'ta tarihi zirve gerçekleşti
16px
24px
27.09.2008 06:03
ABONE OLgoogle

New York'ta temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Ermenistan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanlarıyla bir araya geldi. Babacan, UN Milennium Otel'de önce Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbantyan ardından da Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ikili görüştü. Üç Dışişleri Bakanı toplantının ardından basın mensuplarına açıklama yaptı. Babacan, “Üçlü görüşmelere devam edilecek” dedi.

New York'ta temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Ermenistan ve Azerbaycan dışişleri bakanlarıyla bir araya geldi. Babacan, UN Milennium Otel'de önce Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbantyan ardından da Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ikili görüştü. Babacan, Nalbantyan ve Memmedyarov daha sonra üçlü görüşmeye geçti.
Yaklaşık yarım saat süren görüşmenin ardından bir açıklama yapan Dışişleri Bakanı Babacan, şunları söyledi:

“Meslektaşlarım Azerbaycan Dışişleri Bakanı, ve Ermeni Dışişleri Bakanı ile bölgemizle ilgili bazı konuları konuştuğumuz üçlü bir görüşme gerçekleştirdik. Kafkaslar büyük potansiyel. İnanıyoruz ki, Kafkaslar'da barış ve istikrarı sağlarsak, bu bölge halkının refahına ve yararına olur. Eğer bölgede barış ve istikrarı sağlarsak da çok şey yapabiliriz. Bölgede sağlanan huzur ve istikrarın bölgedeki jeopolitik duruma ve bölgesel istikrara da katkısı olacak. Bugünkü toplantıda bizim seslendirmeye başladığımız Kafkasya fikrini bazı spesifik bölgesel konuları konuşmaya başladık. Adını söylemeyeceğim ne olduğunu biliyorsunuz. Aynı zaman da meslektaşlarım daha iyi siyasi diyalog sağlamak ve birbirimizi anlamak için üçlü toplantılara devam etmeyi önerdi."

MEMMEDYAROV: “RİSKLER VE ZORLUKLAR OLDUĞUNU KABUL EDİYORUZ”

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov toplantının ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, üçlü toplantının Bakan Babacan'ın önerisi üzerine gerçekleştiğini söyledi.

Memmedyarov, “Bu toplantı, bölgeye daha fazla barış ve istikrar getirmek için Türk Dışişleri Bakanı'nın önerisi doğrultusunda gerçekleşti. Hepimiz bölgede bulunan riskler ve zorluklar olduğunu kabul ediyoruz. Düzenli gitmeliyiz. İnanıyoruz ki bu girişim uygun bir zamanda yapılmıştır. Bu hepimizin bu durumda ve bölgedeki son gelişmelerin konusunda birbirimizi daha iyi anlayabilmesi için ortam yaratacaktır” diye konuştu.

NALBANTYAN: “YAKIN GELECEKTE ATILACAK ADIMLARI KONUŞTUK”

Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbantyan ise görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, oldukça yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiklerini kaydetti. Nalbantyan, şunları söyledi:

”Türkiye tarafından sunulan Kafkasya platformunu memnuniyetle karşıladık. Bu fikrin temelinde, bölgemiz için istikrar işbirliği ve güvenlik var. Üçlü görüşmemizden önce, Babacan ile ikili bir görüşme yaptık. Cumhurbaşkanlarının gözetiminde ikili ilişkilerimiz tam normalleştirilmesi için bu görüşmede yakın gelecekte atılacak olan adımları konuştuk.” 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde