Nato Havalimanını karıştırdık

Nato Havalimanını karıştırdık

SKY HAVACILIĞA AİT UÇAK, POLONYA'DA HAVALİMANININ KARIŞTIRINCA ALARM VERİLDİ.

Nato Havalimanını karıştırdık
16px
24px
18.08.2006 00:00
ABONE OLgoogle

ANTALYA’dan Polonya’nın Poznan kentine giden Sky Havayolları’na ait Boeing 737 tipi bir yolcu uçağının kulenin tüm uyarılarına rağmen, Lawica Havaalanı yerine NATO üssü olan Krzesiny Havalimanı’na indiği belirtildi. Polonyalı yetkililer, bu nedenle askeri üste terörle mücadele önlemlerinin alındığını kaydettiler. Uçağın etrafı, anti-terör timleri tarafından sarılırken, uçak mürettebatı ve yolcuların kimlik tespiti yapıldı.

Askeri havalimanının sözcüsü Slawomir Orlowski, üç saat sonra uçağın havalanmasına izin verildiğini belirterek "Yolcular büyük stres altındaydı, çünkü mürettebat onlarla irtibat kuramıyordu. Pilotun İngilizcesi pek iyi değildi" dedi. Orlowski’ye göre pilot, Lawica’nın ışıklı pistini pas geçip, Krzesiny’nin ışıkları sönük olan pistine inmeyi tercih etti. İki kontrol kulesinin de pilotu uyardığı, ancak kadın pilotun sefere devam ettiği öne sürüldü./_newsimages/2021884.jpg

Varşova Havalimanı’nın Sözcüsü Artur Burak ise Antalya’dan kalkan uçağın pilotunun hatalı olduğunu iddia etti. Burak, "Hava kontrol memurları, pilota hata yaptığını, rotasını değiştirmesi gerektiğini söylediler, ama değiştirmedi ve diğer havalimanına indi" dedi.

BU İNİŞLER NORMAL

Türkiye Havayolu Pilotları Derneği Başkanı Kaptan Pilot Tuna Gürel ise havaclıkta bu tür olayların sık sık meydana geldiğini belirterek "Hata kulede. Uçağı görmeden iniş izni vermiş. Bunun üzerine pilotlar inmiş. Yolcular arasında Polanyalı bir kaptan pilot, kokpite gelerek aynı olayın daha önceden kule hatası nedeniyle bir Rus, bir de Alman havayolu uçaklarının başına geldiğini söylemiş" diye konuştu. Polonya Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün olayla ilgili herhangi bir soruşturma başlatmaya gerek görmediğini belirten Gürel, "Ancak bu tür birbirlerine yakın meydanlar için önlem alınmalı" dedi. /_newsimages/2021885.jpg

İngilizcesi yeterli

Sivil havacılık kaynakları, pilot Burçin Açıkgöz hakkında Polonyalı görevlilerin öne sürdüğü "İngilizcesi yeterli değildi" sözünün gerçeği yansıtmadığını söylediler. İlgililer, "Sekiz yıldır pilotluk yapan birinin İngilizcesinin yetersiz olduğunu söylemek ne derece doğrudur" dediler.

İniş, tamamen kulenin hatası

SKY Havayolları’na ait Boeing 737 tipi yolcu uçağının Polonya’da yanlışlıkla askeri havaalanına inmesi hakkında, Sky Havayolları ve Kayı Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Talha Görgülü bir açıklama yaptı. Görgülü, uçaktaki her iki pilotun, Kaptan Pilot Atıf Ansen ve Yardımcı Pilot Burçin Açıkgöz’un çok tecrübeli olduğunu belirterek "Tamamen kule hatası nedeniyle olay meydana gelmiş. 1 saatlik gecikmeyle yolcularımızı Lawica’ya ulaştırdık" dedi.

Hürriyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde