Nasa'dan uzayda golfe izin

Nasa'dan uzayda golfe izin

NASA, UZAYDA "GOLF OYNANMASINA" İZİN VERDİ. UZAYDA İLK GOLFU RUS..

Nasa'dan uzayda golfe izin
16px
24px
25.08.2006 14:59
ABONE OLgoogle

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), uzayda "golf oynanmasına" izin verdi. Rus kozmonot Mikhail Tyurin, 23 kasımda Uluslararası Uzay İstasyonunun (UUİ) kapısının önünden bir golf sopasıyla küçük bir golf topunu "uzaya" gönderecek.

Kozmonot aynı zamanda Kanadalı bir golf sopası üreticisinin reklamını da yapmış olacak. Ve muhtemelen bu vuruş, spor hatta insanlık tarihinin en uzun vuruşu olacak. NASA, güvenlik kaygıları nedeniyle mayıs ayında uzayda golfa izin vermemiş, atıldıktan sonra saniyede sekiz kilometre hızla uzayda yol alacak golf topunun UUİ, uzay mekiği ve uydular için tehlike oluşturabileceğini bildirmişti. Bunun üzerine, haziran ayı için planlanan vuruş iptal edilmişti. Ancak NASA fikir değiştirdi. UUİ program yöneticisi Kirk Shireman, vuruşta kullanılacak golf topunun ağırlığının yalnızca üç gram olacağını ve topun üç gün içerisinde atmosferde yanacağını söyledi. Kanadalı golf sopası üreticisi, bu reklamın kendisine kaça mal olacağını sır gibi saklıyor. 35 yıl önce Apollo 14 ile Ay'a giden Amerikalı astronot Alan Shepard, Ay'da golf oynamıştı.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde