Mutlu'dan kritik POAŞ soruları

Mutlu'dan kritik POAŞ soruları

Vatan yazarı Mustafa Mutlu "stratejik" POAŞ"ın İş Bankası"na satışına CHP"nin neden ses çıkarmadığını soruyor ama cevap alamıyor

Mutlu'dan kritik POAŞ soruları
16px
24px
20.05.2008 09:41
ABONE OLgoogle

CHP"nin Sabah-atv"nin satışına yönelik verdiği gensoru, 8 yıl önceki soruları akıllara getirdi. O dönemde star"da yazan Vatan yazarı Mustafa Mutlu "stratejik" POAŞ"ın İş Bankası"na satışına CHP"nin neden ses çıkarmadığını soruyor ama cevap alamıyor

CHP"NİN Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında Sabah-atv satışıyla ilgili verdiği gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmaması bugün Meclis Genel Kurulu"na gelirken, söz konusu önerge yakın tarihte çok önemli bir olayı daha gündeme getirdi. Bundan tam 8 yıl önce Petrol Ofisi"nin (PO) özelleştirilmesi sırasında CHP"nin takındığı tutum ve şimdi CHP"ye destek veren gazetecilerin yazdığı yazılar, "çifte standart mı var" sorularını gündeme getirdi.

Star Gazetesi"nin Uzanlar"a ait olduğu dönemde, özelleştirmeye karşı çıkan CHP"nin, kendi kontrolündeki İş Bankası"nın stratejik kuruluş olarak nitelediği PO"nun ihalesine girmesine ses çıkarmaması bir yazı dizisi şeklinde verilmişti. Seri haberlerde İş Bankası"nın Doğan Holding"le birlikte PO"yu satın alması eleştirildi. Günlerce süren dizinin yazarı ise o dönem star yöneticileri arasında yer alan ve şimdi PO"nun da dahil olduğu Doğan Grubu gazeteleri arasındaki VATAN"da köşe yazıları yazan Mustafa Mutlu"ydu. İşte Mutlu"nun 11 Mart 2000"de CHP yönetimine ve dönemde CHP Genel Başkanı olan Altan Öymen"e sorduğu bazı sorular:

Şu anda yazısını okumakta olduğun yazar da CHP"nin ve Altan Öymen"in büyük bir çelişki içinde olduğunu yazıyor. Çünkü yazar, "stratejik kuruluşlar özelleştirilemez" diyen CHP"nin POAŞ"a en yüksek teklifi veren İş Bankası"nın Yönetim Kurulu"nda 4 üye ile temsil edildiğini hatırlatıyor ve soruyor: Eğer CHP POAŞ"ın özelleştirilmesine karşıysa nasıl oluyor da 4 temsilci gönderdiği İş Bankası Yönetim Kurulu"nda ihaleye gitme kararı oybirliğiyle alınıyor.

Yazı dizisi sağır sultanı bile uyandırıyor ama her nedense dün sabaha kadar CHP"nin hiçbir üst düzey yöneticisi konuşmuyor.

İş Bankası"nın CHP"yi yönetim kurulu üyeleri iki kez katıldığınız POAŞ ihalesine karşı çıktılar mı?

İlk ihalede yanınızda konsorsiyum ortağı olarak Bayındır, Park ve PÜAŞ vardı. İkinci ihaleye Doğan Grubu ile girdiniz. ortak seçerken hangi kriteri göz önünde tutuyorsunuz?

Doğan Grubu ile ortaklığı kim önerdi, hangi şartlarda anlaştınız?

Bir eski gazeteci olarak parti-banka-medya ilişkisinin bu kadar iç içe olması sizce ilginç değil mi?

Star

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde