Müdürüne milyon dolar memura 2 karton sigara

Müdürüne milyon dolar memura 2 karton sigara

Botaş'taki ihale yolsuzluklarıyla ilgili sürdürülen operasyonda üst düzeydeki bürokratlar milyon dolar rüşvet alırken, memurlar...

Müdürüne milyon dolar memura 2 karton sigara
16px
24px
23.02.2008 21:58
ABONE OLgoogle

Polis, Botaş'taki ihale yolsuzluklarıyla ilgili sürdürülen operasyonda üst düzeydeki bürokratların milyon dolar rüşvet alırken, memurların iki karton sigara ya da cep telefonu kontörüne iş bitirdiğini ortaya çıkardı. Rüşvet olarak okul bursu bile verilmiş

ANKARA Organize Polisi'nin Botaş'taki ihale yolsuzluğu operasyonunda üst düzey bürokratların milyon dolarlık rüşvet pastasını aralarında paylaştığı belirlenirken, memurların telefon kontörüne hatta birkaç paket sigaraya iş bitirdiği ortaya çıktı. Dava dosyasına giren rüşvet iddiaları arasında, Tuz Gölü İhalesi dosyasını hazırlayan Sistem İnşaat'a teknik konularda yardımcı olan Botaş görevlileri H. Turgay Günay ve Ethem Tozlu'nun, bu iş karşılığında firma sahibi Merdan Hürmeydan'dan 2 cep telefonu aldığı yer aldı.

'PAYLAŞALIM ABİ'

İHALEYE girmek için dosya hazırlayan başka bir firma olan Haşemoğlu firmasının Etimesgut'taki ofisine giderek teknik konularda firma çalışanlarına yardım eden Ethem Tozlu'ya yardımları karşılığında 5 şişe viski ile 5 karton sigara alındığı belirtildi. Öte yandan yine Ethem Tozlu'nun ihaleye girmek isteyen firma sahibi Cemal Yazıcı'dan ihale dosyasını incelemesi karşılığında 2000 kontör aldığı iddianamede yer aldı. Dosyayı inceleyen işadamı Yazıcı'nın ihaleye girmesini engelleyen şartname maddesini değiştirmesi konusunda Tozlu ile yaptığı telefon görüşmesi, dosyaya şöyle yansıdı: 'Paylaşalım abi, sen '14 milim ihaleye girme nedeni olması lazım'ı ekle. Bir tek senden o ricam var. O zaman herkesle aynı kulvarda yarışmış olurum. Yoksa ben kumda yarışmış olurum.'

RÜŞVET 106 EKRAN PLAZMA

TUZ Gölü Projesi Tatlı ve Tuzlu Su İsale Hattı ve Enerji İletim Hatlarının Temin ve Montajı İhalesine girecek olan Limansan firması ile birlikte hareket ettiği belirlenen ihale komisyonu üyesi Tozlu'nun diğer firmaların ihale dosyası ile ilgili bilgileri de Limansan'ın sahibi Yazıcı'ya aktardığı belirtildi. Tozlu'nun bu işler karşılığında 106 ekran plazma televizyon, arkadaşı Günay içinde bir buzdolabı aldırttığı iddianameye girdi. Tozlu'nun ayrıca kurumda çalışan bir odacı için de buzdolabı aldırttığı kaydedildi. Tozlu'nun yeni aldığı arabasının bin 530 YTL tutan bakım masrafını da Haşemoğlu firmasına ödettiği, ayrıca 750 YTL tutarında 4 lastik aldırdığı belirtildi.

Dinlenmeye karşı kırmızı hat kurulmuş

DAVA kapsamında, örgüt lideri olarak yargılanan RTÜK uzmanı Seydi Çevik'in Botaş'ta çalışan adamlarının dinlemeye düşmemesi için özel bir hat kurdukları iddianamede yer aldı. Seydi Çevik'in Abuzer Aydın isimli işadamına 2 adet cep telefonu ile başkalarının üzerine kayıtlı iki sim kart alarak Botaş çalışanı Ethem Tozlu ve Hasan Turgay Günay'a verdiği kaydedildi. Seydi Çevik'in aralarında yaptıkları görüşmeleri bundan sonra bu telefonlarla yapacakları ve dinlenmeye karşı dikkatli olmaları için talimat verdiği ortaya çıktı.

Yabancı kadınlarla gece alemi yapmışlar

RÜŞVETİN her türlüsünü alan Ethem Tozlu'nun isteği üzerine Mehmet Sezgin isimli işadamının Tozlu'nun sevgilisinin ortaokula giden oğlu Fatih Şahin'in hesabına her ay 150 YTL para yatırdığı kaydedildi. 250 milyon dolarlık Tuz Gölü Su İsale Hattı İhalesi'ne girmek isteyen Sezgin'in kendi ofisinde Hasan Turgay Günay ve Ethem Tozlu için yabancı uyruklu kadınlarla alemler yaptırdığı ortaya çıkmıştı.

Zafer Kütük/Star

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde