Moskova, NewYork'u geçti

Moskova, NewYork'u geçti

'Forbes' dergisinin yayınlanan yeni sayısında Moskova'nın milyarder sayısının New York milyarderlerinin sayısını geçtiğini yazdı.

Moskova, NewYork'u geçti
16px
24px
06.03.2008 13:41
ABONE OLgoogle
'Forbes' dergisinin yayınlanan yeni sayısında Moskova'nın milyarder sayısının New York milyarderlerinin sayısını geçtiğini yazdı. 74 milyarderi ile Moskova milyarderler sıralamasında birinci oldu.

Forbes dergisinin yeni sayısında Moskova'da şu anda ortalama 5 milyar 9 milyon geliri olan 74 milyarderin yaşadığı belirtildi. Dergideki milyarder listesine göre New York'ta 71, Londra'da 36, İstanbul'da 34 ve Hong Kong'ta 30 milyarder yaşıyor. Zengin sayısında ABD'den sonra ikinci sırada bulunan Rusya'da geçen yıl 35 zenginin serveti 1 milyar doları ancak aşabiliyordu. Dergi ani yükselişin nedeninin rubleye karşı zayıflayan dolar kurunu gösterdi. Rusya'da toplam 87 milyarderin bulunduğunu yazan dergi editörü Luisa Kroll, "Sovyetler birliğinin dağılmasının ardından Rusya, ABD'nin ardından 2. milyarderlerin ülkesi haline geldi. Rusya 59 milyarderli Almanya'yı altı yıl içinde geçti." dedi.

Bin 125 milyarderin toplam servetinin 4,4 trilyon dolar olduğu belirtilen haberde ABD'de 469 (yüzde 42) milyarderin bulunduğu belirtildi. Rusya'da zenginlerin başında 28 milyar serveti ile Oleg Deripaska dünya listesinde 9'cu sırada yer alırken, 23.5 milyarı ile Roman Abramoviç dünya dolar zenginleri listesinin 15. sırada.

Rusya'nın en zegin kadını ise Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov'un 45 yaşındaki ikinci eşi Elena Baturina. Forbes dergisine göre geçtiğimiz yıl içinde servetine 1.1 milyar dolar ekleyen Baturina toplam 4.2 milyar dolar serveti ile dünya zenginleri listesinde 253. sıraya yerleşti. Baturina, eşinin belediye başkanı olduktan bir sene sonra 1991 yılında Moskova'nın en büyük inşaat şirketi Inteko'yu kurmuştu.

Dünya'nın en zengin adamı ise milyarderler listesinin 13 yıldır ilk sırasında bulunan Microsoft firmasının kurucusu Bill Gates'in yerine geçen Amerikalı yatırımcı Warren Buffet oldu. Buffet'in serveti kendisine ait Berkshire Hathaway holdinginin borsada yükselen hisseleri sayesinde 62 milyara ulaştı. Bill Gates'in zenginliği ise geçtiğimiz yıla göre 2 milyar dolar artarak 58 milyar dolara ulaştı. Gates bu servetle üçüncü sırada ancak yer bulabildi. İkinci sırada ise 60 milyar dolar serveti ile Meksikali işadamı Carlos Slim yer aldı.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde