Milli Savunma Bakanı Gönül: Uçak üretimine başlayacağız

Milli Savunma Bakanı Gönül: Uçak üretimine başlayacağız

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, "Türkiye, muhtemelen İtalya ve Rusya ile orta menzilli sivil uçak üretimine başlayacak" dedi. Gebze Ticaret Odası'nda düzenlenen "Ülke ve Yöresel Konular" konulu toplantıya katılan Gönül...

Milli Savunma Bakanı Gönül: Uçak üretimine başlayacağız
16px
24px
14.07.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Gebze Ticaret Odası'nda düzenlenen "Ülke ve Yöresel Konular" konulu toplantıya katılan Gönül, sivil uçakların yıllık toplam yolcu sayısının 30 milyona ulaştığını söyledi. Gönül bu rakamın 2015'te 55 milyona ulaşacağını kaydetti.

Bölgesel uçuşların dünyada en kârlı sistem olduğunu vurgulayan Gönül, şöyle konuştu:
"Hedefimiz, uçulamayan noktalara uçabilmek ve her an bir uçak bulabilmek. Örneğin Türkiye'de Adana-Diyarbakır, Adana-Erzurum arasında uçak yok. Bunun için 40 ile 60 tane arasında uçağa ihtiyaç var. Bu konuda proje hazırlıyoruz."
Yabancı ortaklık konusuna da açıklık getiren Gönül, "Birincisi, onlar proje üzerinde altı yıldır çalışıyor, bu zaman kazandırır. İkincisi, uçak üretmek yetmiyor. Rusya da, Ukrayna da uçak üretiyor ama izin verilmediği için bu uçaklar Londra'ya inemiyor" dedi.

70 milyar dolar tasarruf
Vecdi Gönül, uçak sanayinde daha önce büyük alımların yapıldığını ya da Türkiye'deki üretimin montaja dayalı olduğunu belirterek şunları söyledi:
"Biz, önce yerli üretimi, sonra ortak üretimi, o da olmazsa offset alımı tercih ettik. Bu şekilde Eskişehir'e, uçak parçası üreten ve uçakların modernizasyonunun yapıldığı bir şirket kazandırdık. Offset ile Türkiye'de bıraktığımız para 70 milyar dolardır."

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde