Mecidiyeköy'de büyük satış

Mecidiyeköy'de büyük satış

Mecidiyeköy'deki eski likör fabrikası arazisi satışa çıkarılıyor. İşte bedeli...

Mecidiyeköy'de büyük satış
16px
24px
20.04.2008 11:44
ABONE OLgoogle

Mecidiyeköy'deki eski likör fabrikası arazisi, Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. tarafından açık artırma yöntemiyle 25 Nisan Cuma günü İstanbul'da satışa çıkarılacak.

Ali Sami Yen Stadının yanındaki 23 bin 711 metre karelik arazinin ihalesi, Emlak Konutun Ataşehir'deki merkezinde açık artırma yöntemiyle noter huzurunda gerçekleştirilecek. Muhammen bedeli 275 milyon artı KDV olarak belirlenen arazinin satışından elde elde edilecek gelirin, Konut Edindirme Yardımı (KEY) geri ödemelerinde kullanılması planlanıyor.

Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Üyesi Vedat Demiröz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son günlerde piyasalarda yaşanan gelişmelerden dolayı yerli müteahhitlere biraz daha fırsat tanımak, katılımı ve rekabeti artırmak için muhammen bedeli 25 milyon YTL aşağıda tuttuklarını bildirdi.

Demiröz, muhammen bedelin 275 milyon YTL artı KDV şeklinde olduğunu belirterek, ''Yine de açık artırmada bu rakamın 300 milyon YTL'nin üzerine çıkmasını bekliyoruz. Zaten 275 milyon YTL'nin üzerine çıkılmazsa satış yapma şansımız yok. Eğer bu açık artırmada istediğimiz bedel çıkmazsa bir müddet bekledikten sonra ikinci bir açık artırmayı deneriz. O da olmazsa gelir paylaşımı modeline dönebiliriz'' şeklinde konuştu.

Araziyle Hollandalıların da aralarında bulunduğu çok sayıda yabancı firmanın ilgilendiğini, yerli firmaların da konsorsiyum şeklinde açık artırmada yer almayı planladığını kaydeden Demiröz, Eren Talu'nun da ilgililer arasında yer aldığını bildirdi.

''KEY, MUTLAKA ÖDENECEK''

Vedat Demiröz, arazinin satışından elde edilecek kaynağın, KEY ödemelerinde kullanılmasının planlandığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

''1 milyar 780 milyon YTL KEY ödememiz var. Bu, yeni ilavelerle, Hazinenin takviyesiyle 2 milyar 300 milyon YTL'ye çıkıyor. 'Burası satılmadı, KEY geri ödemeleri yapılmayacak' diye de bir şey yok. Ona karşı da bizim tedbirlerimiz, başka kaynaklarımız var. KEY, mutlaka ödenecek. Sayı yavaş yavaş belirleniyor. Rakam, biraz umduğumuzun üstünde çıktı. 7,5 milyon civarında hak sahibi var.''

Arazinin 3 emsalden oluştuğunu, 95 bin metre kare inşaat alanı bulunduğunu da belirten Demiröz, arazide iş merkezi, ofis, büro, çarşı, çok katlı mağaza, alışveriş merkezi, otel, motel, rezidans, konaklama tesisi, sinema, tiyatro, müze, kütüphane, sergi salonu, kültürel tesisler, yönetim binaları, banka ve finans kurumlarının yer alabileceğini anımsattı.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde