Manhattan-Haydarpaşa bürokrasi engeline takıldı

Manhattan-Haydarpaşa bürokrasi engeline takıldı

TCDD'nin Haydarpaşa Garı ve Limanı'nı kapsayan 5 milyar dolarlık geri dönüşüm projesi, bürokrasiye takıldı. Projeye ait imar planı için aylardır beklenen onay halen gelmezken, bir de..

Manhattan-Haydarpaşa bürokrasi engeline takıldı
16px
24px
04.06.2006 00:00Güncelleme: 27.10.2023 14:24
ABONE OLgoogle

Projeye ait imar planı için aylardır beklenen onay halen gelmezken, Türkiye Denizcilik İşletmeleri (TDİ) ve Toprak Mahsulleri'ne ait taşınmazların devrinde de sorun çıktı.

13 MİLYON YTL ÖDENECEKTİ

TCDD, Haydarpaşa Garı'na ilişkin çalışmalarını rapor haline getirerek, Ulaştırma Bakanlığı'na sundu. Raporda, Hazine arazilerinin TCDD'ye devrine yönelik tapu sorununa işaret edilerek, bunun çözülme aşamasına geldiği kaydedildi. Üzerinde vakıf şerhi bulunan taşınmazlar için 700 bin YTL'lik yasal taviz bedeli ödeneceği belirtilen raporda, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) taşınmazlarının devri konusunda sorun yaşandığı ifade edildi. TMO ile yaşanan sorunların çözümü için siyasi destek istenen raporda, TMO'nun taşınmazlarının alımı için 13 milyon YTL ödeme yapılacağı belirtildi.

ÖİB: BELEDİYEYLE ÇÖZÜN

Raporda, taşınmazlar konusunda yaşanan soruna da işaret edildi. Bölgedeki Türkiye Denizcilik İşletmeleri taşınmazlarının TCDD'ye devredilmesini istediklerinin belirtildiği raporda, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın (ÖİB) bu taşınmazları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne devretme kararı aldığı ifade edildi.

Raporda ÖİB'nin, sorunu Büyükşehir Belediyesi ile çözmelerini önerdiği aktarıldı. Daha önceki imar planlarında Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın istediği değişikliklerin gerçekleştirildiği ve tekrar bakanlığa gönderildiği bildirildi. Ancak buna rağmen projenin hala onaylanmadığı ifade edildi. Projeyle ilgili Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararı bekleniyor.

MİMARLAR YARIŞACAK

Raporda, kentsel dönüşüm projesinin hazırlanması için uluslararası boyutta bir proje yarışmasının yapılacağı kaydedildi. Dünyanın önemli mimar ve mühendislerinin proje yarışmasına katılması sağlanacak.

Yap-işlet-devret modeli olacak

TCDD Haydarpaşa Garı ve Limanı Projesi için yapılan çalışmalarda, tarihi eserlerin ve İstanbul'un siluetinin korunması ile yeşil alanlara ağırlık verilmesi dikkate alınacak. Yaklaşık 1 milyon 300 bin metrekarelik alanda gerçekleştirilecek Haydarpaşa kompleksi içerisinde yat limanı, yat kulübü, kuruvazör limanı, hastane, oteller, kongre ve kültür merkezi, konutlar, iş merkezleri, ticaret alanları, alışveriş merkezleri, spor merkezleri, parklar, okullar ve otopark bulunacak. İhale yap-işlet-devret modeli ile yapılacak.

Deniz Çiçek/Akşam

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde