Maliye'den sektörel takip

Maliye'den sektörel takip

MALİYE'DEN ''SEKTÖREL'' TAKİP. AVUKATLAR VE DOKTORLAR İNCELENDİ. SIRADA..

Maliye'den sektörel takip
16px
24px
13.08.2006 14:22
ABONE OLgoogle

Adana Vergi Dairesi Başkanı Fatih Acar, bugüne kadar 'sembolik kar' beyan eden ya da sürekli zarar gösteren avukat ve doktorların gerçek kazançlarını belirleyebilmek için noterlerden avukatların aldıkları dava vekaletlerini, hastanelerden ise doktorların döner sermaye gelirlerini öğrendiklerini belirtti.

İl genelindeki 17 sağlık kurumundan istenen bilgiler çerçevesinde 2 bin 250'si il merkezinde, 142'si ilçelerde olmak üzere toplam 2 bin 294 doktorun döner sermaye payı aldığını belirlediklerini ifade eden Acar, şunları söyledi:

'Bu incelemede, en yüksek döner sermaye payı alan ve aynı zamanda muayenehanesi bulunan 50 doktor mükellefin vergi bilgileri sorgulandı. Doktorların verdikleri beyannamelerle döner sermaye gelirlerini karşılaştırıyoruz. Eğer doktor bir yılda 100 bin YTL döner sermaye geliri almış, buna karşılık muayenehanesi için sembolik kar ya da zarar göstermişse bunu gerçeğe uygun görmüyoruz. Döner sermaye gelirinden bize vergi ödemiyor ancak, bunu bir done olarak değerlendiriyoruz.'

AVUKATLAR

Acar, güçlü bir istihbarat arşivlerinin oluştuğunu, hangi meslek mensubunun ortalama ne kadar kazanç sağladığını bildiklerini, avukatların vergi incelemelerinde ise noterlerden temin edilecek vekalet sayısını baz aldıklarını kaydetti. Bu yıl ilk kez yapılan kapsamlı çalışmayla, yaklaşık 90 avukatın defterlerinin incelenmesinde 502 bin 975 YTL matrah farkı bulduklarını vurgulayan Acar, şöyle devam etti: 'Biz avukat mükelleflerimize (beyan etiğinden çok kazanmışsın) derken bunu belgelerle ortaya koyuyoruz. Bu yıl sadece noter evraklarından yola çıktık, önümüzdeki dönem beyannameleri aldıktan sonra icra dairelerindeki dava dosyalarından da hareket ederek, avukatların vergi incelemelerini sürdüreceğiz.'

SIRADAKİ MESLEKLER

Acar, serbest muhasebeci ve mali müşavirler, özel güvenlik şirketleri, akaryakıt istasyonları, tekel bayileri, eczaneler ile konaklama tesislerinin de sektörel bazda inceleneceğini belirterek, şöyle konuştu: 'Bu incelemelerimiz için ön hazırlık yapıyoruz. Serbest muhasebeci ve mali müşavirlerin gösterdikleri gider kalemlerini incelemeye alacağız. Örneğin akaryakıt giderleri abartılmış olabilir. Tütün ve alkollü içki satışlarıyla ilgili olarak Tekel'den ve ithalatçı, dağıtıcı firmalardan gerekli bilgileri aldık. Kimin ne kadar satış yapıtını bu yolla tespit ediyoruz. Kar marjlarını yeterli görmediğimiz eczaneler de incelemeye alınacak sıradaki sektörler arasında bulunuyor. Bu kapsamda, 123 eczanede inceleme yapılacak. İl merkezinde 122, ilçelerde 133 olmak üzere 255 akaryakıt istasyonunun ödeme kaydedici cihazlara bağlanmasına ilişkin denetimler bakanlıktan gelen talimat doğrultusunda devam edeceğiz.' Acar, son yıllarda sayıları artan ancak, beyan ettikleri gelir inandırıcı bulunmayan özel güvenlik şirketlerinin de inceleneceğini ifade etti. Acar, turizm sezonunu dikkate alarak, il genelinde tespit edilen 82 konaklama tesisinin de vergi yönünden inceleneceğini sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

<

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde