Londra seferleri iptal

Londra seferleri iptal

İNGİLTERE POLİSİ LONDRA'DA HEATHROW HAVALİMANI'NA SALDIRIYI SON ANDA ÖNLEDİ.

Londra seferleri iptal
16px
24px
10.08.2006 13:22
ABONE OLgoogle

İngiltere Havalimanı İşletmeleri (BAA), şu anda Londra'ya gelmekte olan uçakların inişinde ise bir sorun yaşanmayacağını bildirdi.
 
BAA yolcuları Heathrow'dan 'uzak durmaya' ve gecikmelere hazırlıklı olmaya çağırdı.
 
THY Basın Müşavirliği, saat 08.00'de Atatürk Havalimanı'ndan havalanan THY uçağının izin verilmesi halinde Londra'ya, izin verilmemesi durumunda ise yedek havalimanına ineceğini açıkladı.
 
Saldırı nasıl gerçekleştirilecekti?
 
Saldırı planında uçakları el bagajında taşınan bombalarla infilak ettirmenin amaçlandığını ve özellikle İngiltere-ABD seferi yapan uçakların hedef alındığını söyleyen İngiliz polisi, "bu çok güçlü bir terör senaryosuydu ve bunu engellediğimizden çok eminiz. Çok sayıda ölüme yol açacak bir senaryoydu" dedi.
 
Polisin verdiği bilgilere göre, istihbarat üzerine yapılan operasyonda başkent Londra ve çevresinde 20'yi aşkın kişi gözaltına alındı. Operasyonun uzun süre devam edeceğini belirten Scotland Yard yetkilileri, saldırının kaç uçağı hedeflediği konusunda ise bilgi vermedi.
 
İngiliz BBC televizyonu teröristlerin 9 uçağı hedef aldığını, polisin operasyonunda 25 kişinin tutuklandığını, 21 kişinin ise gözaltına alındığını bildirdi.
 
Terörizm Analiz Merkezi de, ihbarların ardından güvenlik seviyesini en yüksek düzeye çıkardı. İngiliz havaalanlarındaki alarm durumu 'her an saldırı olabilir' anlamına gelen 'kritik' seviyeye yükseltildi ve ek güvenlik önlemleri alındı.
 
Güvenlik tedbirleri kapsamında bütün yolculara el bagajı yasağı getirildi. Buna göre yolcular, el bagajları, dizüstü bilgisayarları ve cep telefonlarını yanlarına alamayacak.

İngiltere İçişleri Bakanı John Reid, önlenen terörist saldırının amacının 'birkaç uçağı havada infilak ettirmek ve önemli sayıda can kaybına yol açmak' olduğunu söyledi.
 
Reid, polisin İngiltere'ye karşı büyük tehdit olduğu düşünülen terör planının uygulanmasını engellemek için büyük bir operasyon düzenlediğini belirtti.        

İngiltere Başbakanlık Sözcüsü ise, İngiltere Başbakanı Tony Blair'in önlenen terörist plandan ABD Başkanı George Bush'u haberdar ettiğini söyledi.
 
Sözcü, önceki gün tatile çıkan Blair'in Londra ile sürekli temas halinde olduğunu ve operasyona tam destek verdiğini belirtti.
 
ABD hükümeti de İngiltere'den ABD'ye ticari uçuşlar için güvenlik tehdidi alarm düzeyini en üst düzeye çıkardı, ülke içindeki ve ABD'ye yönelik tüm seferler için genel güvenlik düzeyini artırdı.
 
Yeni güvenlik tedbirleri

 
İngiltere Ulaştırma Bakanlığı, saldırı girişiminin ardından yeni güvenlik tedbirlerini şöyle sıraladı:
 
* İngiltere'den kalkan bütün uçaklarda, yolculara ait bagajlar uçağın bagaj bölümüne konulacak ve kabinde yolcuların el bagajı taşımalarına izin verilmeyecek.
 
* Yolcular havaalanı güvenlik noktalarından geçerken kişisel eşyalarını şeffaf plastik poşetlerde taşıyacak. Yolcuların ceplerinde eşya taşımaları yasaklanacak.
 
* Yolcuların güvenlik noktalarından geçerken üzerlerinde taşıyamayacakları ve şeffaf plastik poşetlere koymaları gereken malzemeler:
 
* Cüzdan ve cep boyu çantalar, içlerindeki kredi kartları, para, bozuk para, kimlik gibi malzemeler (Bayanlar el çantalarını yanlarında bulundurabilecek)
* Zorunlu seyahat dokümanları (Pasaport ve bilet gibi)
* Reçeteli ilaçlar ve alınması zorunlu, kafi derecede tıbbi gereçler (Diyabet hastalığı ilaçları gibi). Ancak sahiciliği onaylanmadıkça sıvı halde ilaç taşınamayacak.
* Kılıflarından çıkarılmış gözlükler ve güneş gözlükleri
* Kontak lens kutuları
* Bebeklerle yolculuk yapanlar için: Bebe maması, süt (Biberonlarda taşınacak. Her sıvı bebeğin refakatçisi tarafından denenecek) ve temizlik malzemeleri (Bebek bezi, bebe yağı gibi)
* Bayanlara ait

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde