LİMAK'ın ortaklık anlaşmaları askıda

LİMAK'ın ortaklık anlaşmaları askıda

Limak Holding Başkanı Nihat Özdemir, tüm yabancı ortaklarının işleri askıya aldığını söyledi..

LİMAK'ın ortaklık anlaşmaları askıda
16px
24px
05.05.2008 08:44
ABONE OLgoogle

Limak Holding Başkanı Nihat Özdemir, tüm yabancı ortaklarının 'Ne olacak Türkiye'nin hali' diye sorduklarını belirterek, 'Birçok alanda ortaklık görüşmeleri yapıyoruz. Anlaşmaya imza atacağız ama bu endişe yüzünden bekliyoruz' dedi.
 
Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, enerji başta olmak üzere birçok alanda ortaklık görüşmeleri yaptıklarını ancak anlaşmaların "siyasi istikrar" yüzünden beklemede olduğunu söyledi. Yabancı ortaklarının hep aynı soruyu sorduğuna dikkat çeken Özdemir, "Bize 'Ne olacak Türkiye'nin hali' diye soruyorlar. Biz de 'İyi olacak, iyi gidiyoruz' diyoruz. Dilimizde tüy bitiyor anlatmaktan. Enerji alanında ortaklarla görüşüyoruz, anlaşmaya imza atacağız ama 'Türkiye'nin hali ne olacak' kaygısı yüzünden bekliyoruz" dedi.

Özdemir, ekonomi dahil her konunun siyasi istikrara bağlı olduğunu vurguladı.
Geçen yıl yapılan, İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'nın işletilmesi ve yeni dış hatlar terminal binası inşaat projesinin özelleştirme ihalesini Limak Holding, GMR Infrastructure Ltd. ve Malaysia Airports Holdings Berhad (MAHB) üçlü konsorsiyumu kazanmıştı. 20 yıllık işletme hakkına sahip üçlü konsorsiyum, yatırım taahhütlerinden ilki olan dış hatlar terminalinin temelini, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla hafta sonu attı. Ek tesisleri ile birlikte 250 milyon dolara malolması planlanan terminalin, 2010'a kadar hizmete girmesi planlanıyor. Konsorsiyumun kurduğu İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme AŞ'nin Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yürüten Nihat Özdemir, törende Referans'a açıklamalarda bulundu.

AB ülkelerinde bir kişinin yılda ortalama 5 uçuş yaptığını, Türkiye'de ise uçuş yapan yolcu sayısının yılda 60 milyon olduğunu anlatan Özdemir, "Türkiye'nin nüfusu 70 milyon ama uçuş yapan kişi sayısı 60 milyon. AB standartlarına göre hesaplandığında, Türkiye'de yılda uçuş yapan yolcu sayısının 350 milyon olması gerekiyor. Biz de daha altıda birdeyiz. Dolayısıyla muazzam bir potansiyel var" diye konuştu. Sabiha Gökçen'in yeni yatırımlarla bu potansiyeli harekete geçirmesini umut ettiklerini vurgulayan Özdemir, "Hatta bundan 5-10 yıl sonra Sabiha Gökçen de yetmeyecek. Yeni alanlar aramaya başlayacağız" dedi.
 
Ortaklar, Türkiye'nin halini soruyor
Nihat Özdemir, Türkiye'deki siyasi belirsizliğin her şeyden önemli olduğunu, bu durumun ekonomik istikrarı da birinci derecede etkilediğini kendi şirket faaliyetlerinden örneklerle ifade etti. Limak Holding olarak enerji başta olmak üzere birçok alanda ortaklık görüşmeleri yaptıklarını ifade eden Özdemir, ancak anlaşmaların, "Türkiye'deki siyasi belirsizlik" nedeniyle beklemeye alındığını söyledi. Özdemir, şöyle konuştu:

"Gerek mevcut ortaklarımız, gerekse çalışmak üzere olduğumuz potansiyel ortaklarımız var. Bunlar, Alman ve Amerikan şirketleri. Hepsi, 'Türkiye'nin hali ne olacak?' sorusunun yanıtını bekliyor. Tüm yabancı ortaklarımız soruyor, 'Ne olacak Türkiye'nin hali' diye... Biz de 'İyi olacak, iyi gidiyoruz' diyoruz. Dilimizde tüy bitiyor anlatmaktan. Enerji alanında ortaklarla görüşüyoruz, anlaşmaya imza atacağız ama 'Türkiye'nin hali ne olacak' kaygısı yüzünden bekliyoruz. Ekonomi dahil olmak üzere her şey Türkiye'nin istikrarına bağlı. En önemlisi, hükümetin siyasi istikrarı. Bu sağlanırsa, Türkiye istikrarlı hale gelir."
 
Ayten Güvenkaya/Referans

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde