'Krediler şirketlerimce ödendi'

'Krediler şirketlerimce ödendi'

ETİBANK'IN ESKİ SAHİBİ DİNÇ BİLGİN'İN MAHKEMEDE ZİMMET İDDİALARINA CEVABI...

'Krediler şirketlerimce ödendi'
16px
24px
19.05.2006 10:37
ABONE OLgoogle

El konulan Etibank'ın eski sahibi Dinç Bilgin, "zimmet" suçundan yargılandığı davanın temyiz duruşmasında, şirketlerinin Etibank'tan kullandığı kredilerin teminatlı olduğunu belirtti. Teminatların Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından paraya çevrilmesiyle kullanılan kredilerin tamanen tahsil edildiğini savunan Bilgin, zimmet suçu oluşmadığını da vurguladı. Dönemin siyasi aktörlerine atıfta bulunan eski Etibank sahibi "Çağlar Grubu'- na güçlü bir ortak bulması söylenmiş, kurban ben oldum" dedi. İstanbul 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi, aralarında Dinç Bilgin ve Cavit Çağlar'ın da bulunduğu 23 sanıklı Etibank davası sonunda Bilgin'i 14 yıl, oğlu Şevket Önay Bilgin'i 9 yıl 4 ay, Çağlar'ı da 3 yıl 1 ay 15 gün hapse mahkum etmişti.

KABUL ETMEDİ
İtiraz üzerine Yargıtay'a gelen bu davanın temyiz duruşması dün Yargıtay 7'nci Ceza Dairesi'nde yapıldı. Duruşmaya, Dinç Bilgin ve oğlu Önay Bilgin ile sanık avukatları katıldı. Bilgin savunmasında, suçlamaları kabul etmediğini belirttikten sonra, şöyle devam etti: "Bana Cavit Çağlar'ın sahibi olduğu diğer banka olan İnterbank'ın zor durumda olduğuna dair hiçbir bilgi verilmemişti. Ben Etibank'ın ortağı olurken 242 milyon dolar yatırdım. Çağlar Grubu'na güçlü bir ortak bulması söylenmiş. O kurban da ben oldum. Daha sonra yargılanmam aşamasında da ortaya çıktı ki, bana içi boşaltılmış bir banka satmışlar." Bilgin, Etibank'tan kendisinin ve ailesinin tek kuruş kredi almadığını belirttiği savunmasında, Etibank'tan alınan kredilerin şirketler tarafından kullanıldığını belirtti. Bilgin, bu şirketlerin kredi kullanırken Etibank'a her türlü teminatı verdiklerini vurguladı.

'Teminat nakde çevrildi kredi borçları karşılandı'

BİLGİN, Etibank'tan kullanılan tüm kredilerin bu krediyi kullanan şirketlerin teminat oluşturan malvarlıklarının TMSF tarafından paraya çevrilmesiyle karşılandığını belirtti. İstanbul 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki yargılamanın adil olmadığını dile getiren Bilgin, mahkemenin tarafsız olmaması nedeniyle de hakkındaki mahkumiyet kararının bozulmasını istedi ve savunmasını "Adaletinize sığınırım" diyerek tamamladı. Sanık avukatlarını da dinleyen 7'nci Ceza Dairesi, kararını daha sonra açıklayacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde