Kravattan 300 milyon dolar

Kravattan 300 milyon dolar

YAZIN KAMU KURUMLARINDA KRAVAT TAKMA ZORUNLULUĞU KALKTI, DEVLETİN KARI..

Kravattan 300 milyon dolar
16px
24px
25.06.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Ankara Sanayi Odası’nın (ASO) önerisini kabul eden Başbakanlık, yayınladığı genelgeyle bakanlıklar ve valiliklerdeki personelin kılık kıyafetini yaza göre uyarladı. Buna göre 15 Mayıs-15 Eylül tarihleri arasında ceket giyme ve kravat takma zorunluluğu kalkacak. Klimaların 22-24 dereceye ayarlanacağı bu dönemde, ASO Başkanı Zafer Çağlayan’ın yaptığı hesaba göre yılda 300 milyon dolar tasarruf sağlanacak.

MAKAM ODALARI DA DAHİL:

Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayınlanan genelgede, "yaz mevsiminin başlaması, hava sıcaklıklarının bunaltıcı düzeylere yükselmesi nedeniyle çalışma koşullarında oluşabilecek olumsuzlukların giderilmesi, hava şartlarından kaynaklanabilecek verimlilik azalmasının önlenmesi ve küresel ısınma etkilerinin azaltılması amacıyla yönetmeliğin valilikler ve bakanlıklarca uygulanması" istendi. Genelgeye göre, bölgelerin iklim ve çalışma ortamları dikkate alınarak, 15 Haziran-15 Eylül tarihleri arasında makam odaları giriş ve çıkışları dahil olmak üzere ceket giyme ve kravat takma zorunluluğu kaldırılabilecek.

GÜNDE 8 MİLYON DOLAR:

Önerilerini dikkate alan Başbakan Tayyip Erdoğan’a teşekkür eden ASO Başkanı Zafer Çağlayan, bu uygulamanın özellikle enerji tasarrufuna büyük katkı yapacağını vurguladı. Çağlayan, buna ilişkin yaptığı hesabı da şöyle aktardı: "Bir klima saatte 2 kilovatsaat (kWh) enerji sarf ediyor. Türkiye’de 4 milyon klimanın olduğunu varsayarsak, bu klimalar saatte 8 milyon kWh enerji harcıyor. Bu klimaların günde 10 saat çalıştığını düşünsek bu da günde 80 milyon kWh enerji yapar. Türkiye’de elektrik fiyatları 9-10 sent arasında. Buna göre bu klimaların bir günde harcadıkları enerji 8 milyon doları buluyor. Bu da bir ayda 240 milyon dolar, 4 ayda ise yaklaşık 1 milyar dolar yapar. Bu uygulama ile yüzde 30 tasarruf yapılsa yılda 300 milyon dolar yapar. Bu 300 milyon dolara 10 bin konut yapılabilir. Yine bu 300 milyon dolar 30 megavat gücündeki bir enerji santralının da yatırım bedelidir."

ASO’da uygulanıyor

BAŞBAKAN Erdoğan’a 2 Haziran’da bir mektup gönderen ASO da halen bu uygulamayı sürdürüyor. Klimaların 25 dereceye ayarlandığı ASO’da 15 Eylül’e kadar kravat ve ceket zorunluluğu kaldırılmış durumda. ASO Başkanı Zafer Çağlayan, bu uygulamanın kamu çalışanlarının çalışma şartlarını kolaylaştırması, çevre kirliliğini önlemeye katkı yapması ve enerji tasarrufu açısından çok yerinde bir uygulama olduğunu savunuyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde