Kral onuruna yemek

Kral onuruna yemek

SEZER'İN KRAL ABDULLAH ONURUNA VERDİĞİ YEMEKTE ORTADOĞU SORUNU GÖRÜŞÜLDÜ.

Kral onuruna yemek
16px
24px
08.08.2006 23:57
ABONE OLgoogle

mönüye sahip yemekte Kral Abdülaziz'e TRT Ankara Radyosu sanatçıları seslendirdiği klasik Türk Sanat Müziği dinletildi.

Çankaya Köşkü'nde verilen yemekte Cumhurbaşkanı Sezer eşi Semra Sezer, Kral Abdülaziz ve yemeğe katılan misafirleri salon girişinde karşıladı. Yemeğe TBMM Başkan Vekili Ali Dinçer eşi Yıldız İbrahimova ile birlikte katılırken, devlet protokolünün yemeğe eşsiz katıldığı gözlendi. Köşk'teki resmi akşam yemeğine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, Devlet Bakanı Ali Babacan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, büyükelçiler ve askeri ataşeler katıldı.

Yemekte konuşan Cumhurbaşkanı Sezer, 40 yıl sonra Suudi Veliaht Prensi Abdülaziz'in Türkiye'yi ziyaret etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Ziyaretinizin ikili ilişkilerimiz açısından taşıdığı tarihsel ve siyasal öneminin yanı sıra, bölgemizin içinden geçmekte olduğu duyarlı bir döneme rastlaması ayrı bir anlam taşımaktadır." dedi.

"ŞİDDETİN LÜBNAN'A YAYILMASI BİZİ ENDİŞELENDİRİYOR"

Konuşmasında Ortadoğu'da yaşanan gelişmelere değinen Sezer, "Ortadoğu'da 50 yılı aşkın bir süredir yaşanan sıkıntılara henüz hakça ve kapsamlı bir çözüm bulunamamıştır. İsrail-Filistin sorunu acil çözüm beklemektedir. Şiddet ve çatışma ortamının Filistin topraklarını aşıp Lübnan'a yayılması bizi endişelendirmektedir. Irak'ta da istikrar sağlanamamıştır. Ülkenin geleceğini tehdit etmekte olan etnik ve mezhepsel farklılıklara dayalı bir cepheleşmenin körüklenmesi kaygı vericidir." diye konuştu.

Sezer, böyle ortamlarda bölge ülkelerinin Türkiye ile işbirliği içinde hareket etmelerinin önem kazandığını ve yaşanan gelişmelerin de bunu zorunlu kıldığını ifade ederek, "Biz, aklın egemen olmasını ve bölgemizin barış ve istikrar bölgesi olmasını arzuluyor, bu yönde çabalıyoruz." dedi.

Konuşmasında Kıbrıs sorununu da dile getiren Sezer, Kral Faysal'ın 1966 yılında ülkemizi ziyareti sırasında Kıbrıs Türklerine verdiği desteğin bugün gibi hala Türk halkının belleğinde canlılığını koruduğunu hatırlattı.

Sezer, Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin beğeniyle izlenen bir düzeye ulaştığını belirterek, şunları kaydetti; "Ticaret hacmimiz 3 milyar dolar düzeyine erişmiştir. Her yıl binlerce vatandaşımız Suudi Arabistan'a hac ve umre ziyaretinde bulunmaktadır. Özel sektörümüz karşılıklı yatırım, inşaat, enerji, sağlık, turizm ve diğer alanlarda başarılı çalışmalar sergilemektedir. Suudi Arabistan'da yaklaşık 82 bin vatandaşımız yaşamakta ve çalışmaktadır. Türkiye, dost ve kardeş Suudi Arabistan'ı bölgede işbirliğini geliştirmek istediği istikrarlı bir ortak olarak görmektedir. Ziyaretiniz ilişkilerimizde yeni bir dönem başlatacaktır. Ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin gelecekte bugünden daha iyi olacağını görüyor ve mutluluk duyuyoruz."

"TÜRKİYE'NİN TUTUMU BİZİ MUTLU EDİYOR"

Suudi Arabistan Kralı Abdülaziz de, Türkiye'de karşılaştığı misafirperverlikten memnuniyet duyduğunu dile getirerek, iki ülke arasındaki ilişkilerin köklü geçmişe sahip olduğuna dikkat çekti.

İsrail'in Lübnan'a yaptığı saldırının dünyanın ne kadar tehlikelerle dolu olduğunun en büyük kanıtı olduğunu ifade eden Abdülaziz, Türkiye'nin Ortadoğu sorununa gösterdiği rasyonel tutumundan dolayı mutluluk duyduklarını söyledi.

Abdülaziz, "Biz de sizin gibi Filistin sorunun adil bir çözüm için çaba harcıyoruz. Biz de sizin gibi Ortadoğu'nun nükleer silahlardan arınmasına çalışıyoruz. Biz de sizin

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde