Koza Altın'da kar patlaması

Koza Altın'da kar patlaması

KOZA ALTIN, BERGAMA'DA NEREDEYSE ALTIN BULDU. ŞİRKETİN ÜÇ AYLIK AÇIKLANDI..

Koza Altın'da kar patlaması
16px
24px
10.05.2006 00:00Güncelleme: 27.10.2023 14:24
ABONE OLgoogle

Türkiye'nin altın madenciliğindeki ilk ve tek Türk şirketi olan Koza Altın İşletmeleri, bu yılın ilk üç ayında, yaklaşık 32 milyon YTL dönem kârı ve yaklaşık 51 milyon YTL tutarında ciro gerçekleştirdi.

Koza Davetiye Mağaza İşletmeleri ve İhracat A.Ş.'den, İMKB'ye gönderilen Özel Durum Açıklaması’nda şu bilgilere yer verildi: "Dolaylı İştirakimiz Koza Altın İşletmeleri'nin Maliye'ye bildirilen 1 Ocak 2006-31 Mart 2006 dönemi 3 aylık geçici vergi beyannamesinde, 50 milyon 721 bin 710 YTL tutarında ciro ve 31 milyon 661 bin 194 YTL dönem kârı beyan edildi. Söz konusu dönemde ortalama onsu 555 dolardan 68 bin 319 ons altın satılarak 37 milyon 941 bin dolarlık ciro elde edildi."

ÜRETİM PERFORMANSI ARTIYOR

Firmadanyapılan açıklamada da, Koza Altın İşletmeleri'nin İstanbul Sanayi Odası'nın 2004 yılı "İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu" listesinde 272. sırada yer aldığı hatırlatılarak, "Bu yılki üretim performansı ile Koza Altın'ın daha üst sıralarda yer alması bekleniyor" denildi.

Açıklamada, firma hakkında şu görüşlere yer verildi: "Önceki yıllarda Koza Altın; Ege Bölgesi Sanayi Odası, Maden İstihraç Sanayii meslek grubunda; 'En Fazla Sınai Mamul İhracatını Gerçekleştiren Firmalar' arasında birinci, 'En Fazla İstihdamı Gerçekleştiren Firmalar' arasında üçüncü, 'En Yüksek Yatırımı Gerçekleştiren Firmalar' arasında ise beşinci olmuştur. Koza Altın İşletmeleri'nin mülkiyetinde bulunan altın ruhsatlarına ait rezerv toplamı 2 milyon onsa ulaşmış olup, bugünkü değeri onsu 613 dolardan 1 milyar 226 milyon dolardır."

Dünyanın en yüksek çevre standardı

Koza Altın İşletmeleri'nden yapılan açıklamada, şirketin bünyesindeki İzmir-Bergama-Ovacık Altın Madeni'nin dünyanın en yüksek çevre standardı ve performansına sahip altın madeni olduğuna dikkat çekildi. Açıklamada, "Çalıştığı süre içinde ilgili bakanlıklar ile İzmir Valiliği tarafından oluşturulan İzleme ve Denetleme Komisyonu tarafından kesintisiz denetlenip sonuçlar raporlanmıştır. Bu nedenle çevresel performansımız yoruma açık olmayacak kesin sonuçlarla ortadadır. Çalışmalarını çevreye ve insana saygı önkoşulu ile sürdüren Koza Altın, önümüzdeki yıllarda da başarılı çalışmalara imza atmaya devam edecektir" denildi.

Koza Madencilik'ten açıklama : Maden imar planı olmasa da çalışır

Koza Altın İşletmeleri tarafından işletilen Ovacık Altın Madeni'yle ilgili olarak Yönetim Kurulu Başkanı Akın İpek, bir açıklama yaptı. Açıklamasında, 4. İdare Mahkemesi'nin imar planıyla ilgili kararını değerlendiren İpek, şunları söyledi:

- Bilindiği gibi İzmir 4. İdare Mahkemesi Ovacık Altın Madeni’nin imar izinlerinin yürütmesini durdurmuştu. Ancak bu karar, üst mahkeme tarafından hukuki isabet görülmeyerek bozulmuştu.

- Üst mahkemenin kanunu madde madde sıralayarak İzmir 4. İdare Mahkemesi'ni uyarmasına rağmen aynı yerel mahkeme bu seferde Ovacık maden işletmemizin imar planlarını iptal etmiştir.

- İmar planlarımızın hiç olmaması dahi Ovacık maden işletmemizin faaliyetlerine mani bir durum değildir. Çünkü, Yasa "Çevresel etki değerlendirme olumlu raporu olması halinde belediye ve mücavir alan sınırları dışında kalan ve imar planları bulunmayan alanlarda yapılan veya yapılacak olan madencilik faaliyetleri ile bu faaliyetlere bağlı tesisler ve bunların müştemilatı için imar planı yapılmaz" demektedir.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde