Koç'tan 2007'de rekor net kâr

Koç'tan 2007'de rekor net kâr

Koç Holding2in toplam cirosu 51,4 milyar YTL'ye ULAŞTI. net karı ise...

Koç'tan 2007'de rekor net kâr
16px
24px
09.04.2008 22:32
ABONE OLgoogle

Koç Holdingten yapılan yazılı açıklamada, holdingin toplam cirosunun 51,4 milyar YTL'ye, net faaliyet gelirlerinin yüzde 20 artışla 3 milyar 575 milyon YTL'ye, net karın ise yüzde 309 artışla 2 milyar 295 milyon YTL'ye yükseldiği kaydedildi.

Koç Holding Üst Yöneticisi (CEO) Bülent Bulgurlu, 2007 yılının gerek dünya piyasaları gerekse Türkiye için zorlu bir yıl olduğunu, ancak Koç Topluluğu olarak çetin bir yılı daha oldukça başarılı bir şekilde geride bıraktıklarını ve odaklandıkları sektörlerde liderliklerini, karlılıklarını ve büyümelerini devam ettirdiklerini belirtti.

Önümüzdeki yıllarda enerji, otomotiv, dayanıklı tüketim ve finans sektörlerinde daha da güçlenerek gerek organik olarak gerekse satın almalarla büyümeye devam edeceklerini ve dünyanın önde gelen şirketleri arasında yer alma hedefiyle yüksek getirili yatırımlara ve hissedar değeri yaratmaya odaklanacaklarını vurgulayan Bulgurlu, şunları aktardı:

''Bugün Koç Holding olarak Türkiye'deki liderliğimizin yanı sıra, dünya liginde de pek çok sıralamada Türkiye'yi temsil etmenin gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Fortune 500 sıralamasına giren ilk Türk şirketiyiz ve 2006 sonuçlarımıza göre dünyanın en büyük 200 şirketi arasına girmeyi başardık, Avrupa'nın ise en büyük 49. şirketiyiz. Geçtiğimiz yıl Boston Consulting Group tarafından yayınlanan 'Batıya en çok meydan okuyan 100 şirket' listesinde yer almanın yanı sıra, Çin Çokuluslu İşletmeler Uluslararası Enstitüsü tarafından da 'Çin'de en fazla rekabet gücüne sahip uluslararası şirketler' arasında anıldık. Tüm bunlar, Koç Topluluğu ve ülkemiz adına gurur verici neticeler. Finansal başarılılarımızı sosyal sorumluluk çalışmalarımızla destekleyerek, topluluğumuz için yarattığımız katma değeri azami seviyelere taşımaya çalışıyoruz. Amacımız, gerek iş yapış anlayışımız gerekse finansal büyüklüklerimizle dünya liginde tüm Türk halkının onur duyacağı örnek bir şirket olmak.''

Koç Holding olarak Türkiye'nin uzun vadeli büyüme potansiyeline güvendiklerini ifade eden Bulgurlu, 2008 yılının ekonomik dalgalanmalar ve riskler açısından daha da zorlu bir yıl olabileceğini, ancak odaklandıkları sektörlerde yatırım yapmaya, Türk sanayisini ve hizmet sektörlerini daha ileri taşımakta öncü olmaya devam edeceklerini vurguladı.

Bülent Bulgurlu, kısa vadedeki olası risklere karşı Koç Topluluğu şirketlerinde risk yönetimine büyük önem verdiklerini, faiz ve dövizdeki olası dalgalanmaların etkilerini asgari düzeye indirecek şekilde portföylerini yapılandırdıklarını ve Migros'un satışının tamamlanmasıyla net nakit pozisyonlarını daha da güçlendirerek yeni yatırım fırsatları karşısında daha kuvvetli olacaklarını bildirdi.
AA

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde