Koç'a Migros'tan gelecek para düştü

Koç'a Migros'tan gelecek para düştü

Koç'a Migros'un yüzde 50.8 hissesinin satışından gelecek para 53 milyon YTL düştü

Koç'a Migros'tan gelecek para düştü
16px
24px
15.04.2008 08:46
ABONE OLgoogle

Koç Holding, Migros'un yüzde 50.8 hissesinin BC partner tarafından kontrol edilen Moonlight Capital'e satışında, taraflar arasında dün imzalanan sözleşme değişikliği doğrultusunda, Migros'un bu hisselere düşen 53.6 milyon YTL tutarındaki temettüsü, 1 milyar 957 milyon YTL olan bakiye tutardan düşülerek devir tarihinde 1 milyar 904 milyon YTL ödeme alacak.

105 MİLYON YTL
Migros Yönetim Kurulu, 2007 kârından hissedarlara 105.5 milyon YTL nakit brüt temettü ödenmesini önerme kararı aldığını bildirdi. Şirketin İMKB'ye yaptığı açıklamaya göre, ayrıca şirketin gelecek 3 yıla ilişkin dağıtım politikasının 29 Nisan'da yapılacak Genel Kurul Toplantısı'nda hissedarların bilgisine sunulacağı ve bu politikaya göre uzun vadeli stratejileri, yatırım finansman planları ve kılık durumu da dikkate alınarak, dağıtılabilir kârın en az yüzde 20'si oranında temettüyü nakit veya bedelsiz pay vermek veya belli oranda nakit ve belli oranda bedelsiz pay süretiyle dağıtılabileceği belirtildi.

Koç Holding'in İMKB'ye yaptığı açıklamaya göre, Migros'un hisse devir sözleşmesindeki ayarlama mekanizması çerçevesinde satış fiyatının bu hisselerin payına düşen temettü kadar düzeltmeye tabi tutulması gerekiyordu. Açıklamaya göre hisse devir tarihinde 1.904 milyar YTL ödenecek ve bu husus ayarlama mekanizmasına göre oluşacak tutarın hesaplanmasında dikkate alınacak. Sözleşmede yapılan bu değişiklik, 14 Şubat tarihinde açıklanan orijinal sözleşmede belirtilen fiyat ayarlama mekanizmasına göre ulaşılacak değeri değiştirmiyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde