Kırkpınar'ın başpehlivanı Osman Aynur

Kırkpınar'ın başpehlivanı Osman Aynur

Edirne'de yapılan 645. Tarihi Kırkpınar Güreşleri bugün yapılan finallerle sona erdi. Başpehlivanlığı 2004 yılında başpehlivan olan Recep Kara'yı yenen Osman Aynur kazandı.

Kırkpınar'ın başpehlivanı Osman Aynur
16px
24px
02.07.2006 21:44
ABONE OLgoogle

Çeyrek finalde Ahmet Taşçı'yı yenen Recep Kara, yarı finalde ise Taşçı'nın çırağı Mehmet Yılmaz'ı yenmişti. Finalde Antalyalı Osman Aynur ile güreşen Kara, yaklaşık 15 dakika süren müsabakada kendi oyunuyla altta kalınca Osman Aynur, 645. Tarih Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin başpehlivanı oldu.

Recep Kara ikinci olurken, Recep Çakır ve Mehmet Yılmaz ise 3. oldular.

AĞALIK YARIŞINDA KARGAŞA

Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin vazgeçilmezi olan ağalık yarışmasında büyük skandal yaşandı. Cazgır Şükrü Kayabaş tarafından saat: 15.00'te yapılacağı açıklanan ağalık ihalesi kimse çıkmayınca bir saat ileriye ertelendi. Bu esnada son iki yılın ağası Adem Tüysüz, kimsenin aday olmaması ve kendisinin de kürsüde bekletilmesine tepki gösterdi. Organizatörlerle tartıştı.

Bir saat sonra yapılan ağalık artırmasında bu defa Adem Tüysüz dışında iki isim daha ağalığa aday oldu. Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi'nin 200 Bin YTL ile başlattığı artımaya ağa Adem Tüysüz, bin YTL eklerken, diğer adaylar 50'şer bin YTL artırarak başladılar. 360 bin YTL'ye çıkıldığında ise son iki yılın ağası Adem Tüysüz, tepki göstererek, "5 bin YTL harcamadan 500 bin YTL'lik reklam yapıyorlar. Devlet büyüklerim böyle olmaz diye bağırmaya başladı. Cazgır Şükrü Kayabaş'ın elinden mikrofonu alarak tepki gösteren ağa Tüysüz'ün bu çıkışına tribünler tepki gösterdi.

Kısa süren tartışmanın ardından son iki yılın agası Adem Tüysüz, açık artırmayı 361 bin YTL yaptı, diğer iki aday da çekildiğini açıklayınca 2007 yılında yapılacak olan 646. Tarihi Kırkpınar Güreşleri'nin ağalığını Adem Tüysüz yeniden kazandı.

Ağalığın kesinleşmesinden sonra noter huzurunda yapılan imza töreninde ise curcuna yaşandı. Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi ile tartışan ve tepki gösteren Ağa Adem Tüysüz, başkan Sedefçi'ye tokat attı. Araya korumaların girmesiyle olay büyümeden yatıştırıldı.

Bu arada Başpehlivanlık güreşlerinde yarı final müsabakalarının yapıldığı sırada ağalık artırmasının da yapılmasına güreşseverler tepki gösterdi. Yarı finalde eşleşen Recep Kara - Mehmet Yılmaz ve Osman Aynur - Recep Çakır müsabakası devam ederken ağalık artırması ve yaşanan tartışmalar nedeniyle güreşlere ilgi gösteren olmadı.

MUHALEFETTEN SARAYİÇİ'NE ÇIKARMA

645. Tarihi Kırkpınar Güreşleri'nin finallerinde Sarayiçi'nde siyaset şov yaşandı. Hükümeti temsilen Başbakan Yardımcısı ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı M.Ali Şahin şeref tribünündeki yerini alırken, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal de protokolde yerini aldı. Güreşlerde yarı finaller yapılırken Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün Sarayiçi'ne gelmesiyle birlikte tribünler, "Başbakan Sarıgül" diye tezahürata başladı.

Bu tezahüratlara Deniz Baykal ve Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi tepki gösterdi. Ağa Adem Tüysüz ise Sarıgül'ü Ağa Tribünü'ne davet etti. Büyük tezahüratların yapıldığı bu sırada tribünler de tezahürat yaptı. Sarayiçi'ne daha sonra ise DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, ANAP Genel Başkanı Erkan Mumcu geldi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde