Kim bu 'HÖT' verenler?

Kim bu 'HÖT' verenler?

VATAN YAZARI DOĞRU, 'MEMLEKETİ 'HÖT' VEREN YAPTILAR' DİYEREK AĞIR BİR YAZI YAZDI.

Kim bu 'HÖT' verenler?
16px
24px
28.06.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Necati Doğru'nun yazısı

Memleketi "HÖT" veren yaptılar!

Gerçeği söylemek, doğruyu dile getirmek bizi "özgür" kılar. Her koşul altında "gerçeği söylemeli, doğruyu" yükseltmeliyiz. Aksi halde "ekonomimizdeki krizlerin biri biter diğeri başlar" ve biz "kafaca özgür, ruhça da bağımsız" olmadığımız için yalan dolan ve sürdürülebilir büyük dış sömürü devam eder.

Ülke yoksullaşır.

Yalan öne geçer.

Yalancılar kurtarcı kesilir.

Gösteriş fark atar.

Balon iyileşmeler gerçek sanılır. Yabancıdan yüksek faiz ödenerek (dolar bazında yüzde 20) alınan dış borçla yabancının ithal malını piyasalara doldurmak, "Kalkınma, büyüme, iyiye gitme" diye yutturulur. İşte bakın, bir hafta önce Türkiye'nin toplam milli geliri 362 milyar dolardı, bir hafta içindeki piyasa dalgalanmaları sonunda milli gelir 330 milyar dolara iniverdi.

Kişi başına gelir düştü.

Türkiye yoksullaştı.

***

İşin gerçeği şudur ki; hem memleket yoksullaştı ve hem de "Memleket ekonomisini HÖT veren" durumuna getirdiler. Gazetelerin ekonomi sayfalarındaki haberlerde ya da TV kanallarının ana haber bültenlerinde; "Merkez Bankası'nın kararlı tutumu piyasaların ateşini düşürdü. Dolar 1.70 YTL'den, 1.65 YTL'ye geriledi" diye yazıp söylüyorlarsa bu, halkı uyutmak için uydurulmuş "sunturlu bir yalan"dır.

Kararlı tutum gösterdi.

Ateş söndü.

Yalandır. Aldatmadır.

Doğrusu şudur:

Kararlı "HÖT" verdiler, doların yükselişini geçici olarak durdurdular. HÖT, biliyorsunuz, büyük hoppa (sıcak) para sahiplerine kaçıp gitmesinler diye verilen "Hatırlı Özür Teşviği"dir. HÖT'ler; yüksek faizle dış borç vererek Türkiye'yi sömürmüş yabancılara ve onların yerli işbirlikçilerine; "Bir hata yaptıysak bizi affet, bizi bırakıp gitme, senden özür dileriz" anlamına gelen ilave avanta vermelerdir.

İlk HÖT'ü vergiyle verdiler.

Yabancı para sahiplerinin elindeki Hazine Bonosu ile Devlet Tahvili'nin üzerindeki yüzde 15 vergiyi kaldırdılar. Sıfırlayarak özür dilediler.

***

İkinci HÖT'ü faizle verdiler.

Gecelik faizi artırdılar.

Yüzde 2,25 daha koydular.

Yabancı para gitmesin kalsın diyerek faizleri yüzde 17,25'e çıkardılar. Memleketi bu koldan da "HÖT veren" durumuna getirdiler.

Üçüncü HÖT, dövize sunuldu.

Yabancıları çıkıp gitmekten caydırmak için Merkez Bankası'nın rezervlerinden iki gün içinde 1.9 milyar doları piyasaya sürdüler, böylece "dalgalı kura döviz müdahalesi HÖT'ü vererek" memleketi bu koldan da "HÖT veren" yaptılar.

İşin gerçeği budur.

Merkez Bankası'nın "kararl

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde