Kilit isim ilk kez konuştu: Sonera ve Altimo kullandı

Kilit isim ilk kez konuştu: Sonera ve Altimo kullandı

Turkcell'in iki ortağı Rus Altimo ve Telia Sonera'nın Karamehmet'e karşı yönetime sokmak istediği Julian Horn-Smith ilk kez konuştu:

Kilit isim ilk kez konuştu: Sonera ve Altimo kullandı
16px
24px
02.04.2011 09:22
ABONE OLgoogle

Turkcell'in iki ortağı Rus Altimo ve Telia Sonera'nın Karamehmet'e karşı yönetime sokmak istediği Julian Horn-Smith ilk kez konuştu: "Amacım yılda 250 bin euro kazanmak değildi. Kullanıldım"

Turkcell 20 Ekim 2010'da yapılamayan olağanüstü genel kurulu hafızalarımızda. Genel kurul, iki sanayi bakanlığı komiserinin gelememesi nedeniyle yapılamamış ve 21 Nisan 2011'e ertelenmişti. O dönemde bunun nedeni; Turkcell'in iki yabancı ortağı Telia Sonera ile Rus Altimo'nun 'yönetimi ele geçirme' operasyonu olarak yazılıp çizilmişti.

Çünkü yönetim kurulunda üç ortağın ikişer yönetim kurulu üyesi dışında bir de bağımsız üyesi var ve o genel kurulda bağımsız üye Colin Williams'ın emekli olacağı ve yerine Vodafone'un eski yönetim kurulu üyesi Julian Horn-Smith gelecekti. Bu üyenin önemi şu: Yönetimden karar çıkması için 5 oy gerekiyor. Dolayısıyla yıllardır mahkemelik olan Karamehmet ile iki yabancı ortak için bağımsız üye kilit role sahip. Bağımsız üye Williams'ın Turkcell tarafında olduğu için zaman zaman karar alınamadığı iddia edildiğini söylersek bu bağımsız üyenin ne kadar kilit role sahip olduğu ortaya çıkar.

'SORUNU BİLMİYORDUM'

İşte çok tartışılan o genel kurula katılan hatta iptal edilmenin gerekçesi bile denilen kişiyle Londra'daki Grow with Turkey toplantısında karşılaştık. Julian Horn-Smith, "Öncelikle belirtmeliyim ki ben ortaklar arasında böyle bir anlaşmazlık olduğunu bilmiyordum. Bana ortaklar arasında sorun olduğu söylenmediği için kullanıldım" diyerek başladı konuşmasına...

Kendisiyle ilgili Türkiye'de çıkan haberlere çok üzüldüğünü belirten Horn-Smith "Bana Sonera temsilcileri Temmuz 2010'da geldi ve Williams'ın emekli olacağını söyledi. İlk genel kurulda benim bağımsız üye olmamı istiyorlardı. Turkcell Türkiye'de tanıdığım gelecek vaat eden bir şirket. Tekliflerini kabul edip ekimde İstanbul'a, o genel kurula gittim" dedi.

Ortakların tümünün kendisinden haberdar olmadığını, hatta kendi aralarında yönetimle ilgili çok ciddi bir sorun yaşadıklarını ancak genel kurul toplantısı sırasında anladığını söyledi. "Ben Altimo yetkilileriyle de toplantı sırasında tanıştım. Kendileri bana Çukurova Grubu ile diğer ortakların sorunları olduğunu söylediler" diyen Horn-Smith toplantı ve sonrasında yaşananları 'tam bir komedi' olarak nitelendirdi. Smith, "İlk kez böyle bir deneyim yaşadım. Komiserler katılmadığı için toplantı iptal edildi. Arkasından benim para için böyle bir işin içine girdiğim yazıldı çizildi. Ancak kimse benimle konuşup konuyla ilgili görüşlerimi almadı" dedi.

"İstanbul'da taksi ile gezdim"

Kadar şaşkın ki Londra'daki toplantıda basın mensupları sorar diye yanında bazı fotokopiler getirdi. İçlerinde 4 tane de taksi fişi vardı. Heyecanla taksi fişlerini çıkardı ve bize uzattı: "Benim lüks araçla geldiğim söylendi.Oysa ben İstanbul'da taksiyle seyahat ettim. İşte fişleri. Senede üç beş toplantıya katılıp 250 bin euro kazanmak değildi. Açıkçası kullanıldım..." Peki 21 Nisan'daki genel kurula gelecek mi? Sonera yetkilileri ile temas kurmadığını belirten Horn-Smith genel kurulun ne zaman yapılacağını bile bilmediğini söyledi. Horn-Smith'in sözleri şöyle: "Eğer ismim üzerinde gerçekten bir uzlaşı olur, benim bu şirkete faydalı olacağım kanısı oluşursa yönetim kuruluna girmeyi düşünebilirim. Bunun için de benim sadece Sonera değil bunu bizzat tüm ortaklardan yani Altimo ve Karamehmet tarafından da duymam lazım."

Tarık Yılmaz/Sabah

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde