Kılıçdaroğlu: Ben adaylığımı dayatmadım, ısrarların üzerine aday oldum

Kılıçdaroğlu: Ben adaylığımı dayatmadım, ısrarların üzerine aday oldum

CHP'nin eski genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 4 Kasım'da yapılan CHP kurultayı ve yerel seçimlerin ardından ilk kez canlı yayında konuştu. Kılıçdaroğlu, "Ben adaylığımı dayatmadım, ısrarların üzerine aday oldum" ifadelerini kullandı

Kılıçdaroğlu: Ben adaylığımı dayatmadım, ısrarların üzerine aday oldum
16px
24px
27.05.2024 22:13Güncelleme: 27.05.2024 22:15
ABONE OLgoogle

Gündemi değerlendiren Kılıçdaroğlu eleştirilere yanıt verdi, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ'la imzaladığı protokolden cumhurbaşkanı adaylığına kadar bir çok konuya dair açıklamalar yaptı. 

6'lı Masa'nın cumhurbaşkanı adayı olmasının kendisine teklif edildiğini, kendisinin adaylığını dayatmadığını savunan Kemal Kılıçdaroğlu'nun KRT yayınında yaptığı açıklamalarından satır başları şöyle: 

Düne kadar 'aday ol' diyenler sonra 'neden aday oldun' dedi. Ben adaylığımı dayatmadım, ısrarların üzerine aday oldum. 

Ümit Özdağ ile protokol

(İkinci tur öncesi) Sinan Oğan beyle bir görüşme yaptık. Görüşmeyi yalnız yapmadım. Başka bir arkadaşım daha vardı. Bir belediye başkanı arkadaşımız vardı. Görüşmeden sonra onun bazı talepleri oldu. Ben, 'Ben diğer liderlerin haberi olmadan bu vaatlerde bulunamam. Önce görüşeyim ondan sonra size döneyim' diye söyledim. Ertesi gün bütün genel başkanları aradım. Dediler 'Herhangi bir sorun yok. Aday sizsiniz, oturun konuşun' dediler. Bu olaydan sonra biz ikinci turda Zafer Partisi ile bir araya geldik. Yetki bana verildiği için görüşmeleri yaptık. Görüşmelerde Zafer Partisi'nin de talepleri oldu.

Bir oya dahi ihtiyaç duyduğumuz dönemdeyiz. O günün koşullarını bir tarafa bırakıp, bugüne göre yorum yapmak kadar yanlış bir şey yok.

Protokolde 'kayyıma karşı madde' var

Kaldı ki o dönemki anketlerin hepsinde biz öndeyiz. Bunlar ortadayken Zafer Partisi ile protokol imzaladık. O protokolde çok önemli bir şey var. 'Belediye Başkanlarını mahkeme kararı olmadan kayyum atanmasının doğru olmadığı ve önüne geçileceği' yazılı. Zafer Partisi'nin Genel Başkanı buna imza attı. Bunu kimse konuşmuyor.

Herkes kendi kafasına göre 'Ben Kılıçdaroğlu'nu nasıl eleştireceğim, nereden tutmalıyım ve nasıl eleştirmeliyim' havasına girdiler. İlk kez karşılaşıyorum.

Protokol eleştirilebilir ama bir okuyun. Bu protokoller altılı masa adına yapılan protokoller değil. 

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde