KEY dolandırıcılığına dikkat!

KEY dolandırıcılığına dikkat!

Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği KEY ödemeleri, uyanıkların yeni iş kapısı oldu. Bazı uyanıklar iş takibi vaadiyle vatandaşı kandırıyor

KEY dolandırıcılığına dikkat!
16px
24px
30.06.2008 12:21
ABONE OLgoogle

Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği KEY ödemeleri, uyanıkların yeni iş kapısı oldu. Bazı uyanıklar iş takibi vaadiyle vatandaşı kandırıyor

MİLYONLARCA vatandaşın merakla beklediği Konut Edindirme Yardımı (KEY) ödemeleri, bazı uyanıklar için iş kapısı oldu. Temmuz ayı ortasında ödenmesi planlanan KEY'lerin, hak sahiplerinin tespiti sırasında ilginç usulsüzlükler ve dolandırıcılık girişimleri ile karşı karşıya kalındığı belirlendi. KEY hak sahiplerinin tespiti ile görevlendirilen uzmanlar, bir yandan KEY hak sahiplerinin tespiti ile uğraşırken bir yandan da usulsüzlük girişimlerini engellemek için çaba sarfetti. Bu çerçevede hak sahipleri ile ilgili yapılan çalışmalar sırasında özellikle, belediyelerden gelen bildirimlerde birçok yanlışlık ve usulsüzlük olduğu saptandı.

Gelen listelerde en fazla rastlanan usulsüzlük girişimi ise, kanunen adına KEY payı yatırılmayan bazı kişilerin, isimlerinin gerçek hak sahiplerine ait listelerin içine eklenmesi oldu. Adına KEY payı yatırılmayan kişiler, Emlakbank uzmanlarının çapraz kontrolleri sonucunda listelerden tek tek ayıklandı. Yine bazı listelerde KEY paylarının yatırılanın çok üzerinde beyan edildiği belirlendi. Bu tür paylarda kontrollerle tek tek belirlenerek listeler, ilgili kamu kurumuna geri gönderilerek düzeltilmesi istendi.

Yine hak sahiplerinin belirlenmesi sırasında, bazı uyanık vatandaşların KEY hak sahiplerine ulaşarak, 'Evraklarınızda eksiklikler var. KEY payınızı almak istiyorsanız, size yardımcı olabiliriz' diyerek, para karşılığı vatandaşların işlerini takip etmek istediği ortaya çıktı. KEY dolandırıcılığı, KEY Merkezi'ne gelen şikayetler üzerine tespit edildi. Uzmanlar gerekli önlemleri alarak, vatandaşların zarar görmesini engelledi.

İkinci kez para isteyen bile var

KEY hak sahiplerinin tespiti sırasında bazı vatandaşların da gelerek, KEY paylarını aldıkları halde yeniden KEY ödemesinden yararlanmak istediği belirlendi. Konut Edindirme Yardımı hesaplarının tasfiyesinin ardından, talepte bulunan yaklaşık 265 bin kişiye KEY payları ödenmişti. Bu ödemelerden yararlanan bazı emekli vatandaşların, KEY Merkezi'ne başvuruda bulunarak, 'Benim KEY payımı, yakınlarım benden habersiz almış. Ben KEY payımı yeniden almak istiyorum' dediği öğrenildi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde