Kersthmer: "AB yolundaki reformları Hakkari'den izliyoruz"

Kersthmer: "AB yolundaki reformları Hakkari'den izliyoruz"

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Komisyonu Üyesi Hans Jorg Kresthmer, Hakkari'den, 'AB yolundaki Türkiye'nin yaptığı siyasi reformları Hakkari'den izliyoruz' dedi

Kersthmer: "AB yolundaki reformları Hakkari'den izliyoruz"
16px
24px
28.06.2006 22:24
ABONE OLgoogle

Hakkari ve ilçelerinde çeşitli ziyaretlerde bulunan AB Komisyon Üyesi ve Türkiye Temsilcisi Kersthmer ve beraberindeki heyet, sivil toplum örgütleriyle Şenler Otel'de bir araya geldi. Toplantı öncesinde basına açıklama yapan Kresthmer, Hakkari'yi ziyaretlerinin sebebin, AB yolundaki Türkiye'nin siyasi reformlarında kaydettiği gelişmeleri izlemek olduğunu açıkladı.

Kersthmer, il ve ilçelerde çeşitli kurum ve kişilerle görüştüklerini, vali olmayınca vali yardımcılarıyla görüştüklerini, sivil toplum örgütleriyle, baro avukatlarıyla, belediye başkanlarıyla ve Cumhuriyet Başsavcısıyla bire bir görüştüklerini dile getirdi. Bu araştırmalar sonucunda siyasi reformlarla ilgili bölgede yaşanan gelişmeleri Ankara'ya ileteceklerini söyledi.

Kersthmer, Yüksekova'da iki yıl önce ziyaret ettikleri bir köyü tekrar ziyaret ettiklerini, onların yaşantılarında bir değişiklik olup olmadığını araştırdıklarını sözlerine ekledi.

Van Savcısı Ferhat Sarıkaya'nın itirazının Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nda reddedilmesini nasıl karşıladıklarını soran gazeteciye, kısa cevap veren Kresthmer, temyiz kararının reddedilmesine çok şaşırmadığını söyledi.

Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

Hakkari/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde