‘Kaybedersem’ korkusu: İşte rakipler

‘Kaybedersem’ korkusu: İşte rakipler

Genel seçimler sonrasına bırakılan TFF kongresi öncesinde Özgener’in ciddi rakipleri var

‘Kaybedersem’ korkusu: İşte rakipler
16px
24px
27.04.2011 09:11
ABONE OLgoogle

Türkiye, haziran ayındaki genel seçimlerin havasına girerken futbol dünyası da temmuz ayının ilk haftasında gerçekleşecek Türkiye Futbol Federasyonu Genel Kurulu’nun heyecanını yaşamaya başladı.

2008 sonbaharından bu yana başkanlık görevini sürdüren Mahmut Özgener’in yeniden aday olup olmama konusunda kararsızlık yaşadığı futbol kulislerinde konuşulurken eski Gençlik Spor Genel Müdürü ve Basın İlan Kurumu Başkanı Mehmet Atalay ile hukukçu doktor eski TFF Başkanvekili Murat Aksu’nun adı ön plana çıkmaya başladı.

Eski Antalya Belediye Başkanı Menderes Türel’in ‘milletveki adayı’ olması nedeniyle kendisine yapılan ‘futbolun patronluğu’ önerisine teşekkür ettiği, yine Kulüpler Birliği Vakfı Başkanvekili ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanvekili Göksel Gümüşdağ’ın,

‘gelecekteki belediye başkan adaylığı’ nedeniyle futboldaki yarıştan uzak durduğu sızan bilgiler arasında. Merkez Hakem Kurulu, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu ve Hukuk Kurulu’nun ‘garip’ kararları ile ulusal futbol takımının 2012 elemelerindeki kötü performansı nedeniyle yıpranan Mahmut Özgener’e, Beşiktaş, Galatasaray, Gaziantepspor takımlarının destek vermeyeceği hemen hemen kesinleşirken Trabzonspor’un da TFF’nin şu anki yönetimine sıcak bakmadığı öğrenildi. Taban birlikleri ise seçim öncesi kararsız.

Birlik oyları önemli

Türkiye Futbol Federasyonu Genel Kurulu’nda 250’nin biraz üzerinde bir üye oy kullanacak. Bu delegelerin büyük çoğunluğunu Spor Toto Süper Ligi Kulüpler Birliği Vakfı’nın üyeleri ile Bank Asya 1. Lig kulüplerinin başkan ve yöneticileri oluşturuyor. Özellikle yüzde 35’lik bir potansiyele sahip Süper Lig Kulüpler Birliği Vakfı’nın oylarının başkanı belirleyeceğine kesin gözü ile bakılıyor.

Ancak birçok konuda birlikte hareket eden birliğin tek bir adayı destekleme konusunda ayrılacağı özellikle bazı kulüplerin Mahmut Özgener’e karşı isyan bayrağı açtığı biliniyor. Yine TFF 1. ligdeki birçok kulüp, yayın gelirlerinin azlığı, hakem hataları ve disiplin cezaları nedeniyle Özgener ile ters düşmüş durumda. Özgener’in, yakın çevresine yaptığı “Ben Altay delegesiyim ama Altay küme düşme hattında, herkese eşit mesafedeyim” açıklaması bile, şimdiki TFF yönetiminin elini güçlendirmeye yetmedi. Taban birliklerinin yarısından oy alamayacağını tahmin eden Özgener’in, adaylık konusuna şimdilik sıcak baktığı ancak aritmetiksel olarak kaybetme durumunun ağır basması halinde, “Yoruldum” diyerek görev almayacağı da olasılıklar arasında.

Seçim sonrası seçim!

• Yasa gereği 4 yılda bir yapılması gereken TFF seçimlerinin tarihi de, geçtiğimiz aylarda federasyon çatısı altında önemli görüş ayrılıklarına neden olmuştu. Görevden alınan eski Genel Sekreter Ahmet Güvener ile Mahmut Özgener’in ilk ciddi tartışmayı bu konuda yaşadığı, Özgener’in, “Ben 2008 yılı sonunda geldim, seçim tarihi 2012’dir” dediği, Güvener’in “Dernekler yasasına göre seçim 2011’dedir” yanıtı üzerine ikilinin arasının açıldığı biliniyor.

Genel seçimler sonrasına bırakılan TFF seçim yarışının , ‘iktidarın devamı’ halinde Özgener-Atalay-Aksu arasında geçeceği, ancak olası bir değişiklik halinde Haluk Ulusoy, Ayhan Bermek gibi futbol adamlarının da devreye gireceği tahmin ediliyor. Bu üç isim içinde Mehmet Atalay’ın bir adım önde olduğu, yine henüz adaylığı kesinleşmeyen Murat Aksu da seçime girmesi halinde Beşiktaş, Galatasaray, Trabzon gibi kulüplerle taban birliklerinin büyük desteğıni alacak. Mahmut Özgener’in şu anki yönetiminden sadece Lütfi Arıboğan ile yeni yasanın mimarı Yunus Egemenoğlu’nun yerine garanti gözü ile bakılırken Zafer Yıldırım, Mehmet Ali Aydınlar, Levent Kızıl gibi isimlerin bazı anlaşmazlıklar nedeniyle Özgener’le devam etmeyeceği de sızan bilgiler arasında.

Arif Kızılyalın/Cumhuriyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde