Karamehmet zoru başardı

Karamehmet zoru başardı

Pamukbank"a el konulmasıyla ödeme güçlüğüne düşen Karamehmet zoru başardı. Karamehmet borcunu nasıl kapattı?

Karamehmet zoru başardı
16px
24px
08.11.2006 08:15
ABONE OLgoogle

Pamukbank"a el konulmasıyla ödeme güçlüğüne düşen Karamehmet zoru başardı. Çukurova Grubu"nun patronu, 2.1 milyar dolarlık rekor borcu 1.5 yılda kapatarak TMSF ile yollarını ayırdı
 
Pamukbank"taki 2 milyar dolarlık sermaye açığı nedeniyle 2002 yılında mali krize düşen Mehmet Emin Karamehmet"in Çukurova Grubu aradan geçen 4 yılda "ödenemez" denilen borcu kapatarak TMSF"yle yollarını ayırdı.

Karamehmet 4 yıl içinde rekor denecek düzeyde borcu öderken, Yapı Kredi Bankası"ndaki hisselerinin tamamını sattı, Türkiye"nin en büyük GSM şirketindeki hisselerinin bir bölümünü elden çıkardı. Çukurova"nın TMSF"ye son borcu olan 30 milyon dolarlık taksit önceki gün Fon hesaplarına yatırılırken, 2000"lerin başında Türkiye"nin en zengin adamı olan Karamehmet"in elinde Turkcell"in yüzde 27.2"lik hissesi dışında Digiturk, Atel, Show TV, Akşam Yayın Grubu, sanayi ve ticaret sektöründen 50"ye yakın şirket kaldı. Mehmet Emin Karamehmet, gurubunun ana faaliyet kolu olan bankacılıkta ise Türkiye"nin en büyükleri arasında yer alan iki markasındaki hakim ortak konumunu kaybetti.

Karmehmet, yaşanan tüm çalkantılara karşın 2001 krizinin ardından el konulan 21 bankacılık grubu arasında, yurtdışında tahvil ihraç edip TMSF"ye olan borçlarını geçen ay kapatan Yaşar Grubu"nun ardından Fon"la helalleşen ikinci patron oldu.

Karamehmet"in borçlarını 4 yıla yakın süren borç ödeme süreci ise bir hayli karışık ve fırtınalı geçti. 2003 sonunda yaptığı borç ödeme anlaşmasının 2004 Temmuz"unda yenileyen Karamehmet ile TMSF arasındaki ilişkiler defalarca krizin eşiğinden döndü.

TMSF"nin 2 milyar dolarlık sermaye açığı nedeniyle 19 Haziran 2002"de Pamukbank"a el koymasıyla başladı. Amiral gemisi şirketlerinin kontrolünü kaybeden Karamehmet ise borçlarını kapatabilmek için TMSF"yle ilk anlaşmayı 31 Ocak 2003 tarihinde imzaladı.

Söz konusu anlaşmayla TMSF, Karmehmet"e borçlarını ilk 3 yılı anapara ödemesiz 2017 yılına uzanan bir süreçte toplam 6 milyar 218 milyon dolar olarak ödeme imkanı tanıdı. Sözleşmedeki borcun erken kapatılması durumunda indirim seçeneği tanınırken, Karamehmet bu maddeye dayanarak Fon"la yeniden pazarlık masasına oturdu. 20 Temmuz 2004"te yapılan yeni anlaşmayla Karamehmet TMSF"ye “Borçlarımı 2006 bitmeden temizleyeceğim” sözü verdi.

Bu anlaşmanın ardından kaynak arayışına giren Karamehmet iki önemli operasyona imza attı. Yapı Kredi Bankası"ndaki hisselerini satıp, Turkcell"deki hisselerinin bir bölümünü, şirketteki kontrolünü kaybetmeden ancak oldukça karışık bir finansman anlaşmasıyla Rus Alfa Grubu"na devretti. Ayrıca Çuurova"nın varlıkları arasında önemli biryer tutan Digiturk"te de ABD"li bir fonla ortaklığa gitti.

İki hamleyle borcunu bitirdi
8 Ağustos 2004"te imzalanan ikinci anlaşmadan sonra Karamehmet, ilk operasyonunu Yapı Kredi Bankası"nda yaptı. Çukurova, Yapı Kredi"deki yüzde 57.4"lük hissesini 8 Mayıs 2005"te Koç Finansal Hizmetler"e sattı. Anlaşmayla Karamehmet, toplam borcunun 1 milyar 450 milyon dolarlık kapatma imkanı buldu. Karamehmet, ikinci atağını Turkcell"de yaptı. Rusya"nın en zengin işadamlarından Mikhail Fridman"la masaya oturarak Turkcell"deki yüzde 13.22"lik hissesi karşılığında 3.3 milyar dolarlık finansman anlaşmasına imza attı.

Vatan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde