Karadeniz'de petrol umudu

Karadeniz'de petrol umudu

TPAO, KARADENİZ'DE 1 MİLYAR TONA YAKIN PETROL OLDUĞUNU TAHMİN EDİYOR.

Karadeniz'de petrol umudu
16px
24px
06.05.2006 15:28
ABONE OLgoogle

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) karada sürdürdüğü ham petrol ve doğalgaz faaliyetlerinin ardından Karadeniz'i mercek altına aldı. 2006'da 45 adet yeni kuyu açmayı programlayan TPAO, halen devam edenlerle birlikte bu yıl Türkiye genelinde 70 sondaj kuyusu açacak.
Sadece Doğu Karadeniz açıklarında 800 milyon-1 milyar ton arasında bir rezerve ulaşılacağı tahimininde bulunan TPAO yetkilileri, söz konusu rezervden yapılacak yıllık üretimin Türkiye'nin petrol ihtiyacının yarısını karşılayacağını bildirdiler.

Ayazlı, Akkaya ve Hopa
Karadeniz'de yaklaşık 16 bin kilometre sismik program gerçekleştiren TPAO, taramalar sonucunda Karadeniz'in deniz tabanının altındaki yapılarını önemli ölçüde çıkardı. Ayazlı, Akkaya ve Hopa'da sismik çalışmalar devam ettirilirken, Hopa'daki çalışmalara ilişkin ilk verilerin umut verici olduğu kaydedildi.
TPAO yetkilileri, Hopa açıklarında yapılan arama faaliyetleri sonucunda alınan gaz ve petrol numunelerinin değerlendirildiğini, 2008'de bu bölgede ikinci bir kuyu daha açılacağını anlattılar. Orta Karadeniz'de petrol olabilecek yapıların belirlenmesi için çalışma başlatıldığını belirten yetkililer, en büyük zorluğun su derinliğinin fazlalığı olduğunu kaydettiler.

TPAO, nerede, ne arıyor?

DOĞU KARADENİZ
Trabzon'un 120 kilometre, Hopa'nın 40 kilometre kuzey batısında bulunan Hopa 1 kuyusunda çalışmalar Temmuz 2005'te başladı. TPAO, deniz seviyesinden 3 bin 200 metre derinde yapılan arama çalışmalarında İngiliz BP ile ortak çalışıyor. TPAO yetkilileri, ilk verilere göre 800 milyon - 1 milyar tonluk rezerve ulaşılacağını tahmin ediyor. Arama çalışmaları için yaklaşık 100 milyon dolarlık kaynak kullanılırken, TPAO Hopa 1'den olumlu sonuç çıkması durumda açılacak ikinci kuyu üzerinde çalışıyor.

BATI KARADENİZ
Batı Karadeniz'de bugüne kadar toplam 12 kuyu açıldı. Ayazlı-1 kuyusunda, Eylül 2004'te ticari değeri olduğu belirtilen doğalgaz tespit edilirken, Akakya-1 Mayıs 2005'te gazlı kuyu olarak tamamlandı. TPAO, bölgede Beyhanlı isimli 13'ncü kuyu için çalışmalarını sürdürürken, yıl sonuna kadar Beyhanlı ile birlikte 6 kuyu daha açılacak. Orta Karadeniz'de ise, 2 bin kilometrekarelik alanda çalışılması hedefleniyor. TPAO, bu bölgedeki çalışmalarını ise Madison Oil firmasıyla birlikte yürütüyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU
TPAO-Chevron Texaco ortaklığı bölgede 84 kilometrelik 5 sismik hat üzerinde çalışılıyor. Cudi Dağı'ndaki çalışmalar sürüyor. Aralık 2005'te Suriye sınırında başlatılan arama çalışmaları kapsamında da Mardin Nusaybin'de açılan 5 kuyudan 3'ünde, Batı Kozluca'da yine 3 kuyuda petrole ulaşıldı. Bölgede 10 yeni kuyu açılması hedefleniyor.

Gülçin Üstün/Milliyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde