Kadınlar yardımda cimri çıktı

Kadınlar yardımda cimri çıktı

KAGİDER TARAFINDA MARDİN İÇİN DÜZENLENEN MÜZAYEDEYE KADINLAR İLGİ GÖSTERMEDİ.

Kadınlar yardımda cimri çıktı
16px
24px
04.05.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Serpil Yılmaz'ın yazısı....

Bir ay arayla iki kadın zirvesine tanık oluyoruz. 27-28 Nisan günleri arasında, Türkiye İş Kadınları Derneği'nin (TİKAD) düzenlediği ve Başbakan Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın daveti üzerine Türkiye'ye gelen Suriye, Lübnan, Afganistan ülkelerinden lider eşlerinin de katıldığı "Dünya Kadınlar Zirvesi"nin ardından, Türkiye Girişimci Kadınlar Derneği de (KAGİDER) Avrupa Birliği'nden konuşmacıların ağırlıkta olduğu "AB Yolunda Kadın Projesi İlk Adımlar Konferansı" yapacak.

AB'den katılım
TİKAD ile KAGİDER'i birbirinden ayıran birçok subjektif faktör sıralanabilir.Somut gelişmelere bakarsak, en önemli ayrım, TİKAD Erdoğan'ın gücünü arkasına alarak etkinleşirken, KAGİDER'in "sivil" tutumu. Belki de bu manada Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer 'in"makamında" kabul gören de KAGİDER oluyor.
TİKAD'ın "T"si 2004 yılında kurulduğunda "Tüm" olarak açılıyordu. Temmuz ayında alınan Bakanlar Kurulu Kararı'yla bu "T" "Türkiye" olarak değişti. Derneklerdeki "Türkiye" adı ancak Bakanlar Kurulu Kararı'yla değişebildiğinden, aynı yolu KAGİDER de izledi. Ancak 2002 yılında kurulan KAGİDER "Türkiye" adını, TİKAD kadar kısa sürede alamadı. KAGİDER'e "Türkiye" adı, Sanayi Bakanı Ali Coşkun'un, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'dan "ricası" üzerine geçen ay gelebildi. Hükümet desteğini arkasına alabilmek "isim" meselesinde bile öne çıktı.

Önceki akşam Rahmi Koç Müzesi'nde sergilenen ve 9 kadının tasarladığı, kadın sürücülerin beklentilerine uygun, Volvo'nun "model" olarak ürettiği Your Consept Car'ın (YCC) tanıtımında, KAGİDER yönetiminden Akbank Murahhas Azası Suzan Sabancı Dinçer ile karşılaştım.
Emine Erdoğan ve konuklarına yalısında davet veren ve TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı'nın kardeşi Demet Çetindoğan Sabancı, TİKAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı. Suzan Sabancı'nın seçimi ise KAGİDER olunca şu soruyla "iki yeğen" arasındaki yaklaşım farkını anlamaya çalıştım: "TİKAD zirvesinde de kadının ekonomik hayatta güçlemesi işlendi. Somut projeler üretiliyor mu?"
Suzan Sabancı'nın yanıtı "AB'den çok önemli katılımcılarla birlikte mayıs ayında düzenleyeceğimiz konferans, bize yol haritası çizecek. Bu noktadan sonra somut projelere ağırlık vereceğiz. Tabii ki sadece kadının güçlenmesi gerektiğini söylemek yetmez" oldu.

Sabancılar'ın seçimi
KAGİDER'in konferansının açış konuşmalarını TİKAD'ın zirvesinde olduğu gibi Devlet Bakanı Ali Babacan ve Nimet Çubukçu yapacak. KAGİDER'in konukları Suzan Sabancı'nın yalısında vereceği akşam yemeğinde bir araya gelecekler. Suzan Hanım 11 Mayıs günü de Almanya eski Başbakanı Gerhard Schröder'i evinde konuk edecek, bu davete Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de gelecek.
Bir başka ayrıntı...
Emine Erdoğan'ın Türkiye'ye davet ettiği "First Lady"lerin programını Dışişleri Bakanlığı üstlenirken, Bakan Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül zirveye katılmamıştı. Oysa zirvede bakanların eşleri neredeyse tam kadro hazırdı.
Volvo'nun gecesine geri dönersem, burada KAGİDER'in Mardin projesine destek olmak için 9 Türk kadın tasarımcının eserleri düzenlenen müzayedede satışa çıktı. Suzan Sabancı 4 milyar liralya çıkolata ve tepsisini aldı. 42.5 milyar TL'nin toplantığı müzayedede davetlilerin cömert olduğunu söylenemezdi.

Milliyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde