Kadınlar borcuna sadık çıktı

Kadınlar borcuna sadık çıktı

Mikrokredi Projesi, Diyarbakır'dan sonra Ankara'da da uygulanıyor. 3 yılda 4 bin aileye 2 milyon YTL kredi verildi. Kredi alan 4 bin kadının hiçbiri kredi borçlarını aksatmadı

Kadınlar borcuna sadık çıktı
16px
24px
20.12.2006 08:33
ABONE OLgoogle

Bangladeşli Prof. Muhammet Yunus'a 2006 Nobel Barış Ödülü getiren Mikrokredi Projesi, Türkiye'de Diyarbakır'dan sonra Ankara'da da uygulamaya sokuldu.

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Aziz Akgül başkanlığındaki Türkiye İsrafı Önleme Vakfı tarafından devam eden çalışmalar kapsamında 3 yılda 4 bin aileye yaklaşık 2 milyon YTL kredi verildi. Aziz Akgül, mikrokredi uygulamasının katlanarak devam ettiğini ancak ilginç sorunlar yaşadıklarını söyledi. Ankara'nın Mamak ilçesinde kredi vermek istedikleri vatandaşların "Kefilsiz, senetsiz kredi mi verilirmiş. Siz sahtekarsınız" diyerek kendilerini polise şikayet etmeye kalkıştıklarını belirten Akgül, geçtiğimiz günlerde Diyarbakır'dan arayan bir vatandaşın kendisine "Ben de mikrodalga istirem" dediğini aktardı.

Projenin en çarpıcı sonuçlarından biri, hiçbir belge imzalamadan 500 YTL'lik krediyi alan vatandaşların tamamının borç taksitlerini zamanında ödemesi.
Diyarbakır'da başlayan çalışma çerçevesinde, fakir vatandaşlara toplam 500 YTL'lik bir kredi veriliyor. Bu parayla küçük çaplı bir iş kuran vatandaş, bir taraftan işini büyütürken diğer yandan da borcunu taksitlerle ödüyor.

ÖZYEĞİN 500 BİN YTL VERDİ

İslam kültüründe karşılıksız yardımın sadece acizlere verildiğini hatırlatan Akgül, sağlığı yerinde olan insanlara yapılacak yardımın mutlaka karşılıklı olması gerektiğini ifade etti. "Çalışamayan, hasta, yaşlı ve özürlülere her türlü yardımı yapalım, ancak bunların dışında olan hiç kimseye hibe şeklinde yardım yapılmaması gerekir. Hibeler, dilenciliği teşvik eder ve yoksulluk ortamına katkı sağlar. Eğer yoksulluktan kurtulmaktan istiyorsak, yoksulların da elini taşın altına sokmak gerekir" felsefesiyle hareket ettiklerini belirten Aziz Akgül, projeyi tüm Türkiye'ye yaymayı amaçladıklarını söyledi. Projenin verilen desteklerle büyüdüğüne dikkat çeken Akgül, Finansbank'ın sahibi Hüsnü Özyeğin'in 500 bin YTL'lik destekte bulunduğunu, HSBC'nin ise gelecek 5 yıl için bu konuya 5 milyon dolar finansman ayırdığını söyledi.

Mikrokredi kazandırıyor

Diyarbakır'da mikrokredi projesinden yararlanan kadınlar kazandıklarıyla ailelerine bakıyor ve çocuklarını okutuyor. Bisiklet kiralama ve bakkaliye işiyle ayda yaklaşık bin 500 ytl kazanan Kabule Cengiz, 6 çocuğunu da okutuyor.

Behçet Güngör/Yeni Şafak

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde