Kabinede 2 kritik koltuk

Kabinede 2 kritik koltuk

Başbakan Erdoğan, Kürt açılımı ve askerle ilişkiler konusundaki mesajlarını iki tercihiyle verecek

Kabinede 2 kritik koltuk
16px
24px
15.06.2011 08:03
ABONE OLgoogle

Parti içinde de en çok merak edilen iki isimden Atalay’ın yeni hükümette de içişleri bakanı olup olmayacağı, Kürt açılımının seyri, Gönül’ün milli savunma bakanlığına devam edip etmeyeceği askerle ilişkilerin geleceği açısından Erdoğan’ın yaklaşımlarını ortaya koyacak. Erdoğan’ın Kürt açılımına ilişkin soru işaretlerinin ortadan kalkması için Atalay’dan vazgeçeceği konuşuluyor.

 Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, AKP’nin üçüncü dönem hükümeti için oluşturacağı kabinede iki bakanlık için tercih edeceği isimler, bundan sonraki politikalar için mesaj taşıyacağı için kritik önem kazandı. Parti içinde de en çok merak edilen iki isimden Beşir Atalay’ın yeni hükümette de içişleri bakanı olup olmayacağı, Kürt açılımının seyri, Vecdi Gönül’ün milli savunma bakanlığına devam edip etmeyeceği askerle ilişkilerin geleceği açısından Erdoğan’ın yaklaşımlarını ortaya koyacak.

Erdoğan, seçim kampanyası süresince Kürt açılımının tam tersine BDP’ye çok sert suçlamalar yönelten bir tavır izlemişti. Yeni anayasa ile ilgili sürecin partiler arası uzlaşma arayışları nedeniyle sonbahara kalması beklenirken Erdoğan, Kürt açılımının devam edip etmeyeceğine ilişkin ilk mesajını, yeni kabinede içişleri bakanlığına tercih edeceği isimle verecek.

Beşir Atalay, 2009’da Kürt açılımını başlatmış, ancak süreç içinde Habur görüntüleri ve arkasından da KCK tutuklularına kelepçe takılması olayları sonrası açılımın sona erdiği değerlendirmeleri yapılmıştı. Atalay, “açılımı devam ettirmediği” gerekçesiyle BDP’lilerin, “iyi anlatamadığı” gerekçesiyle de kendi partililerinin eleştiri oklarına uğramıştı.

Açılımın geleceğinin ne olacağı sorusu yeni kabine öncesi İçişleri Bakanlığını en kritik koltuk haline getirdi. Parti içinde de en çok Atalay’ın yeniden içişleri bakanı olup olmayacağı merak ediliyor. Erdoğan’ın Kürt açılımına ilişkin soru işaretlerinin ortadan kalkması için Atalay’dan vazgeçeceği konuşuluyor.

Atalay’ın yerine içişleri bakanlığı için parti kimlikleri daha ağır basan Devlet Bakanı Faruk Çelik ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün isimleri geçiyor. Çelik’in seçim öncesi gerçekleştirdiği Alevi açılımı nedeniyle, Ergün’ün de bakanlığı öncesinde parti içinde “siyasi” niteliği ağır basan görevlerde bulunması nedeniyle şanslı oldukları belirtiliyor.

Çelik, seçim bölgesi değiştirilerek aday olduğu Şanlıurfa’da AKP’nin yüzde 65 oranıyla birinci parti olması, Ergün de seçim bölgesi Kocaeli’nde AKP’nin yüzde 52 oy oranını yakalaması nedeniyle Atalay’ın yerine gelmeleri en olası isimler olarak görülüyor.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in İçişleri Bakanılığı’na kaydırılabileceği de kulislerde konuşuluyor. Erdoğan’ın İçişleri bakanı yapmasa bile Atalay’ı kabine dışı bırakmayacağı belirtiliyor. Yeni bir İçişleri bakanı ile yola devam edilmesi durumunda Atalay’ın başbakan yardımcılığına getirilmesi bekleniyor.

Gönül en çok tartışılan bakan

Yeni kabinede en çok merak edilen ikinci koltukta ise halen Vecdi Gönül oturuyor. Gönül, 9 yıldır AKP hükümetlerinin değişmeyen Milli Savunma bakanı olma konumunu da elinde bulunduruyor. Ancak Gönül, özellikle Ergenekon davası sürecinde asker gözaltı ve tutuklamalarında, hükümete destek veren çevrelerce, “asker yanlısı” davranmakla eleştirildi.

Gönül, partisine yakın çevrelerce, “askeri yargının etkinliği azaltan düzenlemelerde yeterince ağırlığını koymamakla ve askerin istediği bazı tasarıları yasalaştırmaya çalışmakla” da eleştirildi.

Gönül’e ilişkin bu algı, yeni kabine öncesi parti içinde Milli Savunma bakanının da değişeceği beklentisini doğurdu. Gönül’ün yerine Mardin’den milletvekili seçilen eski Kamu Güvenliği Müsteşarı Muammer Güler, eski TBMM Başkanı Köksal Toptan isimleri konuşuluyor.

Ancak Gönül, seçim bölgesi değiştirilerek aday olduğu Antalya’da AKP’nin CHP karşısında birinci parti çıkması nedeniyle “seçimin başarılı bakanları” arasında yer alıyor. Gönül’ün “şansı az olsa” da TBMM başkanı olabileceği de kulislerde dile getiriliyor.

Erdoğan’ın Gönül’ü değiştirmeye karar vermesi durumunda yine Antalya’dan milletvekili seçilen eski Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’i milli savunma bakanı yapabileceği de belirtiliyor.  
 
Erdem Gül/Cumhuriyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde