İzmir'in kurumlar vergisi rekortmeni belli oldu

İzmir'in kurumlar vergisi rekortmeni belli oldu

İzmir'de geçen yıl kurumlar vergisi rekortmenleri listesinin birinci sırasında yer alan...

İzmir'in kurumlar vergisi rekortmeni belli oldu
16px
24px
01.05.2008 12:38
ABONE OLgoogle

İzmir'de geçen yıl kurumlar vergisi rekortmenleri listesinin birinci sırasında yer alan Philsa Philp Morris Sabancı Sigara Tütüncülük AŞ, 532 milyon 641 bin YTL'lik beyan ettiği vergiyle ilk sıradaki yerini bu yıl da korudu.

İzmir Vergi Dairesi Başkanı Mustafa Bulut, düzenlediği basın toplantısıyla kentteki kurumlar vergisi tutarlarına göre ilk 100'e giren mükellefleri açıkladı. Kurumlar vergisi mükelleflerinin 2007 hesap dönemi kurumlar vergisi beyannamelerini uzatılan süre de dikkate alınarak 28 Nisan 2008 tarihi bitimine kadar elektronik ortamda vergi dairelerine ulaştırdıklarını belirten Bulut, alınan beyanname sayısının 2006'ya göre yüzde 3,5'luk bir artışla 39 bin 534 olduğunu, beyan edilen toplam kurumlar vergisi matrahının ise yüzde 29'luk artışla 3 milyar 474 milyon 290 bin YTL'ye ulaştığı bilgisini verdi.

Tahakkuk eden kurumlar vergisi toplamının, önceki yıla oranla yüzde
30'luk artışla 703 milyon 425 bin YTL olduğunu kaydeden Bulut, "İzmir'i
başarılı bir sezon geçirmiş olarak görüyorum. Ekonomik durgunluğa rağmen
yüzde 30'a varan kazanç artırımında bulunulması bir başarıdır" dedi.

İLK 10 SIRA

İlk 100 mükellef adına tahakkuk eden kurumlar vergisinin toplam kurumlar
vergisi tahakkuku içerisindeki payının yüzde 53 olarak gerçekleştiğini
dile getiren Bulut, ilk 10 firma arasında tütün ve sigara işletmelerinin fazla olmasının, vergi açısından olumlu, sağlık açısından ise olumsuz olduğunu ifade etti.

Bulut, ilk 100 firma içerisinde gıda sektörünün sayı itibariyle en fazla olan sektör olduğunu, bu sektörü demirçelik ve tütünün izlediğini söyledi. İki sigara fabrikasıyla beş tütün işleme ve tütün-sigara satışı işletmesinin ilk 100 firma içerisindeki vergi payının ise yüzde 40 olması dikkati çekti.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde