İzmir'e bir haftada gemiyle 7 bin 600 turist geldi

İzmir'e bir haftada gemiyle 7 bin 600 turist geldi

Kruvaziyer turizminde, son 3 yılda büyük atağa kalkan İzmir, son olarak dünyanın az sayıdaki yelkenli kruvaziyerlerinden biri olan lüks yolcu gemisi "Windstar"ı ağırladı.

İzmir'e bir haftada gemiyle 7 bin 600 turist geldi
16px
24px
24.07.2006 15:37
ABONE OLgoogle

Geçtiğimiz hafta içinde İzmir'e Windstar'la birlikte 4 gemiyle 7 bin 588 turist gelirken, ilk defa bir haftada 4 gemiyi ağırlayan İzmir rekor kırdı.

İzmir Ticaret Odası'nın girişimleri sonucu son 3 yılda Türkiye kruvaziyer pazarındaki payını yüzde 15'e çıkartan İzmir, son olarak da yolcularına açık denizde yelkenli keyfi yaşatan Windstar gemisini ağırladı. 150 yolcu kapasiteli gemide 110 mürettebat görev yaparken, geminin en büyük özelliğinin lüks ve aktiviteyi bir araya getirmesi olduğu belirtildi. İçinde yemek salonu, gece kulübü, SPA merkezi, gazino, butik ve 90 kamera bulunan Windstar'ın en büyük özelliği sahip olduğu 4 yelkenli. Bu yelkenler sayesinde yolcuların açık denizde dahi yelkenli keyfi yapabildiğin belirten Türkiye Acentesi olan Sea Songs yetkilileri, "Gemi ne olursa olsun günün belirli saatlerinde yelken açarak, yolcuların bu keyfi yaşamasını sağlıyor. Ayrıca geminin arkasında içinde jet ski, kano, surf gibi spor aktivitelerin yapılmasına imkan tanıyan bir platform var. Gemi demirlediğinde bu platform indiriliyor ve yolcular istedikleri sporu yapabiliyorlar" dedi.

Bu yıl ilk defa İzmir'e geldiklerini belirten acente yetkilileri, yıl sonuna kadar aynı şirkete sahip diğer yelkenli kruvaziyer Wind Spritl'le birlikte 5 sefer daha yapacaklarını söyledi. Acente yetkilileri, "Gemi İstanbul'dan yola çıkıp Çanakkale, İzmir, Patmos Adası, Nakos Adası, Navplion'a uğruyor ve Atina'da seferini tamamlıyor. Yolcu indirme - bindirme Atina ve İstanbul'da yapılıyor. Aynı gemilerin, Kuşadası ve Bodrum'u kapsayan rotaları da var. Son yıllarda İzmir'e olan ilgi artıyor. Özellikle Bergama çok ilgilerini çekiyor. Sene sonuna kadar seferlerimiz sürecek, gelecek yılın programında da İzmir var" diye konuştu.

Öte yandan İzmir, geçtiğimiz hafta içinde 4 gemiyi birden ağırlayarak bir rekor kırdı. İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, 17 Temmuz'da ilk defa İzmir'e gelen Wind Spirit'in yanı sıra geçtiğimiz hafta Musica, Costa Mediterrenea ve Costa Romantica gemilerinin de İzmir'e geldiğini söyledi. Demirtaş, "Yani 17-21 Temmuz arası 5 günde 4 gemiyle birlikte 7588 turist deniz yoluyla İzmir'e geldi. İlk defa haftada 4 geminin gelmesiyle rekor kırıldı. İzmir'den turist eksik olmadı. Yıllardır istediğimiz ve özlediğimiz tablo bu. Çabalarımızın sonucunu alıyoruz. Hedefimiz haftanın her günü ve yılın en az 300 günü İzmir'e sefer yapılmasıdır" dedi.

21 Temmuz itibariyle İzmir'e bu yıl içinde 33 gemiyle 66 bin yolcu geldiğini belirten Demirtaş, sene sonuna kadar 93 sefer yapılacağını ve böylece 200 bine yakın turist gelmiş olacağını söyledi. Demirtaş, "Şu ana kadar 200 bin YTL ayakbastı ücreti ödedik. Ulaştırma Bakanımızın son ziyareti sırasında sene sonuna kadar liman hizmetlerine zam yapılmayacağı müjdesini aldık. Diğer yandan, İzmir Limanı'nın rakibimiz olan Avrupa limanları karşısında çok pahalı kaldığı gerçeğini bir kez daha dile getirdik. İzmir Limanı'nda 35 bin euro ödeyen gemi, Pire'de ise sadece 5 bin euro ödüyor. Başta ayakbastı, fener ve sahil sıhhiye ücretlerinin kaldırılması yolunda taleplerimiz var. Bu yöndeki girişimlerimiz devam ediyor, ısrarlıyız. Eğer bu gerçekleşirse, tıpkı geçtiğimiz hafta olduğu gibi İzmir'e her gün bir gemi gelir. Hedefimiz her güne bir gemi" dedi. 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde