'İzmir Expo'yu alırsa tarihi bir karar olacak'

'İzmir Expo'yu alırsa tarihi bir karar olacak'

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Daha önce hiçbir EXPO'nun yapmadığı şekilde, birçok bölgeden farklı kültürlere sahip insanları bir araya getirmeyi planlıyoruz'' dedi.

'İzmir Expo'yu alırsa tarihi bir karar olacak'
16px
24px
14.02.2008 22:56
ABONE OLgoogle

EXPO 2015 İzmir 2. Uluslararası Sempozyumu kapsamında, Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) delegeleri ve sempozyum katılımcıları onuruna Alsancak Garı'nda akşam yemeği verildi. Yemekte konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ekim ayında düzenlenen ilk sempozyuma katılanların ve İzmir'e ilk kez gelenlerin modernlikle tarihin iç içe geçtiği bir kentte bulunduğunu hemen fark edebildiğini, bu şehrin dinamizm ve gücüyle her zaman Türkiye'nin ekonomik, siyasi ve kültürel yaşamında öncü rol üstlendiğini ifade etti.

İzmir'in barış, sükunet ve diyaloğu temsil ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, şunları söyledi: ''EXPO 2015'e bağlılığımı ve güçlü desteğimi çok iyi biliyorsunuz. Paris'te BIE Genel Kurulu'nda bulunmam, Türkiye'nin bu projeye en üst seviyedeki desteğinin bir işaretidir. Sivil toplum, kamu ve muhalefet partileri bu ortak amaç çerçevesinde bir araya gelmiştir. Türkiye, Avrupa, Asya ve Orta Doğu'nun coğrafi ve kültürel anlamda kesiştiği noktadadır. Türkiye bu bölgeleri birbirine bağlamakta, ekonomiler, kültürler ve insanlar arasında etkileşimi sağlamaktadır. Bu nedenle EXPO 2015 İzmir'i sadece Türkiye için değil, Türkiye'nin köprü rolü oynadığı geniş bir coğrafya için de önemli bir fırsat olarak görüyoruz. Dahası, EXPO'yu sadece mekanik bir şekilde yapılan statik bir olay olarak görmüyoruz. Biz güçlü bir insani dokunuşa sahip, dinamik bir EXPO'ya ev sahipliği yapmak istiyoruz. Daha önce hiçbir EXPO'nun yapmadığı şekilde, birçok bölgeden farklı kültürlere sahip insanları bir araya getirmeyi planlıyoruz. Dikkat çekici ve evrensel nitelikli temamızla EXPO 2015'in milyonlarca insana taze bir ilham vermesini bekliyoruz.''

Cumhurbaşkanı Gül, İzmir'in farklı geçmişlere sahip insanların kendilerini evlerinde hissettikleri bir şehir olduğunu belirterek, ''İzmir'in başvurusu kabul edilirse, bu sadece Türkiye için yeni bir durum teşkil etmeyecek. Aynı zamanda birçok insanın kendi bölgelerindeki evrensel bir EXPO'yu ziyaret edebilmeleri anlamında bir ilk olacak'' dedi. Cumhurbaşkanı Gül, şöyle devam etti:

''Bu noktada, size şunu da belirtmek isterim ki EXPO 2015 İzmir süresince Türk Hükümeti, Türkiye'ye giriş için vize gereken ülkelerin konuklarına yönelik vize prosedürlerinde kolaylıklar sağlayacak. Şu anda bile 100'e yakın BIE üyesi ülke vatandaşları, Türkiye'ye vize olmadan girebilmektedir. Eğer İzmir EXPO'yu alırsa, EXPO coğrafi anlamda ulaştığı boyut açısından, bu tarihi bir karar olacak.''

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde