İşte kuraklığın Hazine'ye maliyeti

İşte kuraklığın Hazine'ye maliyeti

Bakan Eker, kuraklık konusunda yapılacak desteğin hazineye maliyetini açıkladı

İşte kuraklığın Hazine'ye maliyeti
16px
24px
16.07.2008 23:19
ABONE OLgoogle
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, kuraklık konusunda yapılacak desteğin hazineye maliyetinin 700 milyon YTL olduğunu açıkladı.

16. Malatya Fuarı ve Uluslararası Kültür Sanat ve Kayısı Festivali'nin açılışı, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'in de katılımıyla gerçekleştirildi. Açılışta konuşan Bakan Eker, çiftçilerin sıkıntılarını bildiklerini ve onlarla birlikte aynı sıkıntıları hissettiklerini söyledi. Bakan Eker, imkanlar ölçüsünde bu sıkıntıların çözümü için yardımcı olmaya çalıştıklarını dile getirerek, "Bu sene kuraklıktan zarar gören 35 vilayetimiz 210 ilçemiz kuraklık kapsamından yardım alacak. Buğday için dekar başına 22 YTL, arpa için 13 YTL, mercimek ve baklagiller için 22 YTL, fiğ, burçak ve diğer yem bitkileri ile ilgili olarak da 24 YTL destek verilecek." dedi.

Bu desteği vermekteki amaçlarının çiftçilerin yeniden tohumunu alıp faaliyetlerini sürdürmelerine yardımcı olmak şeklinde açıklayan Bakan Eker, "Bunun hazineye maliyeti 700 milyon YTL'nin üzerinde. Kuraklık önceden tahmin edilebilecek bir durum değil. Biz çiftçimize bu imkanı sağlamak için başka yerden kısıyoruz." dedi. Çiftçilere ürettikleri hububat karşılığında prim ödeyeceklerini de belirten Bakan Eker şunları söyledi: "Buğday için 50 bin lira, arpa, yulaf ve çavdar için 40 bin lira, nohut, mercimek ve fasulyeyi tarihinde ilk defa destekleme kapsamına aldık. Onlara da kilogram başına 100 bin lira destekleme primi vereceğiz."

Programa katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Vali Halil İbrahim Daşöz, Belediye Başkanı Cemal Akın, Milletvekili Mücahit Fındıklı da birer konuşma yaptılar. Yapılan konuşmaların ardından 16. Malatya Fuarının açılışı yapıldı. Bakan Eker standları gezerek vatandaşlarla sohbet etti. Bakan Eker'e Malatyaspor forması hediye edilirken, kırılmayan cama vurulan çekiç darbeleri ilgi çekti.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde